Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Pszczoły znów zadomowiły się w lasach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Większość przygotowanych przez leśników barci została zasiedlona przez pszczoły. To, że...

Większość przygotowanych przez leśników barci została zasiedlona przez pszczoły. To, że owady zadomowiły się na dobre, widać po zapasach miodu, jaki przygotowały na zimę.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W Nadleśnictwie Supraśl (RDLP w Białymstoku) spośród jednej kłody bartnej i trzech barci przygotowanych przez leśników w tym roku, tylko jedna nie została zasiedlona. Pszczoły „zameldowały" się również w barciach, które zostały dla nich ustawione w lasach nadleśnictw Maskulińskie i Augustów.
 
Na początku sierpnia w ramach projektu „Odtworzenie tradycyjnego bartnictwa na terenie RDLP w Białymstoku" były prowadzone badania naukowe pod kierunkiem dr hab. Beaty Madras–Majewskiej z SGGW w Warszawie (uczelnia jest partnerem projektu).
 
Naukowcy wspólnie z leśnikami sprawdzali, ile barci i kłód jest zamieszkanych. Ponadto przeprowadzali identyfikację genetyczną ras pszczół, które zasiedliły wystawione przez leśników barcie.
 
Badania pozwalają również ocenić kondycję zdrowotną pszczół pod kątem zarażenia warrozą, chorobę wywołują roztocza Varroa destruktor, która jest jednym z czynników tzw. zespołu masowego ginięcia pszczół. Przeprowadzona obserwacja umożliwi identyfikację zagrożeń dla pszczół osiedlających się w lasach północno-wschodniej Polski.
 
Pobranie próbek wymagało sporo sprytu i odwagi, dlatego brali w nim udział pracownicy nadleśnictw posiadający doświadczenie pszczelarskie. Musieli oni otworzyć barcie, które są umieszczane kilka metrów nad ziemią. Następnie odłowione, żywe pszczoły umieszczono w sterylnych pojemnikach i zabezpieczano na czas transportu. Badania pszczelich rodzin z terenu trzech białostockich nadleśnictw zostaną powtórzone jesienią.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl