| Autor: redakcja1

Ptasi szpital pęka w szwach

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn nie narzeka na brak pacjentów. Obecnie, oprócz dorosłych ptaków, w leśnym ośrodku przebywają również pisklaki.

Ptasi szpital pęka w szwach
Jak informują leśnicy z placówki, obecnie „ośrodek pęka w szwach”. Przebywają w nim trzy dorosłe ptaki, które trafiły tam z różnego rodzaju urazami. Najdłuższy staż rekonwalescencji odbywa myszołów. Uszkodzone skrzydło, już prawie wróciło do formy, ptak lada chwila zostanie przywrócony do środowiska naturalnego. Myszołowy to ptaki dość pospolite, związane z terenami rolniczymi, polami i łąkami znajdującymi się w pobliżu lasów, gdzie gniazdują.
 
Można je często zobaczyć szybujące, zawisające w powietrzu lub przesiadujące na słupach i przydrożnych drzewach, z których wypatrują zdobyczy. Potrafią z bardzo dużej odległości usłyszeć i zobaczyć gryzonie, które są podstawą ich menu.
 
Poza myszołowem w ośrodku stacjonują również dwa bieliki. Jeszcze przez jakiś czas muszą być  rehabilitowane. Bieliki to największe ptaki szponiaste. Ich  nazwa nawiązuje do płowej jasnej szyi i białego ogona. Bielika można zaobserwować przez cały rok, zimą jednak częściej, gdyż swoją aktywnością obejmuje większe tereny w poszukiwaniu pożywienia.
 
W tym roku w leśnym ośrodku przebywa kilka pisklaków, w tym puszczyk i sowa uszata.  Jeszcze nielotne uszatki, bardzo szybko, bo zwykle po około 3 tygodniach wychodzą z gniazda i siedzą na ziemi lub na pobliskich gałęziach. Wiele z nich pada ofiarą drapieżników lub trafia w ręce ludzi, którzy chcąc pomóc, zabierają je. Sowy  te dopiero po 2 tygodniach od opuszczenia gniazda uzyskują lotność. Pisklaki najbliższy czas spędzą pod opieką leśników w placówce, kiedy dorosną to zostaną przywrócone naturze.
 
Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych nie odmawia pomocy również bocianom. Obecnie przebywają u leśników pisklaki, których gniazdo zostało uszkodzone przez wiatr. Nie odniosły większych obrażeń, na brak apetytu również nie narzekają.  W sierpniu zostaną wypuszczone na wolność, by mogły dołączyć do swoich i odlecieć w cieplejsze strony.
 
Wychowanie piskląt jest o tyle trudne, że należy z nimi postępować tak, by nie przyzwyczaiły się do obecności człowieka. Po przywróceniu do natury będą musiały poradzić sobie samodzielnie. Ptaki przed wypuszczeniem z Ośrodka są obrączkowane, a dane o nich  przesyłane do stacji ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk. Pomaga to monitorować stan populacji, biologię i długość życia.
 
Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn jest prowadzony jest od 1996 r. Trafiają tam zarówno dorosłe ptaki jak i pisklęta, które zbyt wcześnie opuściły gniazdo i wymagają troski. Rocznie do ośrodka przyjmuje się około 30 ptaków drapieżnych, z których większość po wyleczeniu wraca do swoich naturalnych siedlisk.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!