| Autor: redakcja1

Sezon na gałązki

Aż do nadejścia wiosny gałązki grabu pospolitego oraz brzozy brodawkowatej mają największą zawartość betuliny, związku o leczniczych właściwościach. Dlatego właśnie teraz powinno zbierać się gałązki tych drzew.

Sezon na gałązki
Zbiór gałązek grabu pospolitego (Carpinus betulus) oraz brzozy brodawkowatej (Betula pendula) najlepiej jest zacząć już w grudniu. Do zbioru wybieramy cienkie, jednoroczne gałązki. Można je zbierać aż do pojawienia się liści na wiosnę. Wybieramy te, których kora jest  zdrowa. Im więcej pączków na gałązce, tym lepiej. Takie gałązki, przechowywane w temperaturze pokojowej, łatwo jest ususzyć. Ususzony surowiec można mielić na pył lub kruszyć na mniejsze kawałki lub używać w stanie świeżym.
 
Natomiast gałązki do pozyskania kory zbieramy wiosną, gdy ruszają soki. Do okorowania należy wybrać ok. 3-letnie gałązki o zdrowej korze. Naciąć je wzdłuż, a następnie zdjąć korę odcinkami o długości kilku centymetrów.
 
Należy pamiętać, żeby podczas zbierania gałązek robić to rozsądnie, aby nie zniszczyć drzewa.

Kora oraz gałązki brzozy i grabu dzięki betulinie są silnym środkiem moczopędnym, napotnym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Ich stosowanie poleca się przy chorych zatokach, bólach głowy, zatruciach, nadciśnieniu, gorączce i przeziębieniu.

 
Odwar z kory lub gałązek świeżych lub suchych: czubata łyżka rozdrobnionego surowca na szklankę wody; zalać zimną wodą, potem podgrzewać powoli, gdy zacznie się gotować – gotować 20 min. Następnie przykryć, odstawić na 20 min., dopełnić brakującą ilość wody. Podzielić na cztery równe części i wypić w ciągu dnia.

Wyciąg na winie: 1 część surowca (gałązki, kora) rozdrobnionego, świeżego lub suchego zalać 7 częściami wina gorącego; odstawić w ciemne miejsce w słoju zamkniętym na 7 dni; po czym przefiltrować. Pić 1 kieliszek dziennie przy nowotworach, chorobach reumatycznych, nadciśnieniu i miażdżycy.
 
Betulina z kory brzozy i grabu wspomaga metabolizm, obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiega otyłości związanej z dietą i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, wykazuje także działanie przeciwnowotworowe.
 
Odwar z kory i gałązek działa silnie odtruwająco, przeciwkrwotocznie, przeciwreumatycznie i przeciwartretycznie. Wykazuje także działanie uspokajające przy wyczerpaniu nerwowym i osłabieniu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: