| Autor: redakcja1

Trwa akcja „Choinka 2016”

Coroczna akcja „Choinka” to odpowiedź na nasilające się przed Bożym Narodzeniem szkodnictwo leśne. Do 29 grudnia Straż Leśna wraz z innymi służbami m.in. policją i Strażą Graniczną będzie prowadzić działania prewencyjne.

Trwa akcja „Choinka 2016”
Kontrolom będą poddawane punkty sprzedaży choinek, a także samochody na drogach w pobliżu lasów. Dzięki akcji „Choinka”, prowadzonej od wielu lat, liczba kradzionych w lasach drzewek znacząco spadła. Jednak nadal wiele drzew złodzieje okaleczają przez obcinanie gałęzi i czubów.
 
Dotyczy to głównie jodły, której gałęzie wykorzystywane są do produkcji stroików i ozdób świątecznych. Zdarza się, że łupem złodziei padają inne gatunki roślin: krzewinki borówki, bluszcze, mchy i widłaki.
 
Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500-złotowy mandat lub skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może wynieść nawet 5000 zł.
 
Podczas ubiegłorocznej dwutygodniowej akcji „Choinka” wykryto 277 wnyków, 110 przypadków kradzieży drewna, 84 przypadki zaśmiecania lasu i ok. 100 przypadków kradzieży choinek.

W sumie strażnicy leśni, w ramach akcji, ukarali sprawców wykroczeń mandatami na sumę 33 tys. zł.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!