Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Trwa sezon na jagody

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Przed wyruszeniem na zbiory owoców borówki czernicy, potocznie zwanych czarnymi jagodami, warto...

Przed wyruszeniem na zbiory owoców borówki czernicy, potocznie zwanych czarnymi jagodami, warto poznać kilka zasad, o których przypominają Lasy Państwowe.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbieraj owoce z uwagą

Podstawowa zasada jest bardzo prosta. Owoce należy zrywać z krzewinek tak, aby ich nie uszkodzić i z jak najmniejszą liczbą liści. Musimy pamiętać o przepisach prawnych, które zabraniają używana przyrządów tzw. maszynek, zbieraczek czy grzebieni oraz niszczenia roślin.

Zasady te nie są bezpodstawne. Chronią rośliny i tym samym zapewniają ciągłość ich użytkowania, czyli możliwość zbioru owoców co roku. Używanie zakazanych maszynek powoduje obrywanie dużej ilości liści borówki czernicy, czyli okaleczanie rośliny, a także uszkodzenia ich podziemnych części - kłączy, łączących ze sobą całe połacie krzewinek. To obniża ich prawidłowe funkcjonowanie i rozmnażanie. W kolejnych latach skutkuje to stopniowym zanikaniem rośliny.

Nie niszcz innych roślin

Podczas zbiorów wszelkich owoców runa leśnego, nie niszczmy roślin, na których rosną. Zachowajmy bioróżnorodność dla przyszłych pokoleń. Straż i służba leśna w trosce o ochronę naszych lasów kontrolują prawidłowe sposoby zbioru owoców runa, w przypadku łamania obowiązujących przepisów musimy liczyć się z otrzymaniem mandatu.

Jagody zawierają wiele witamin

Świeże owoce jagód zawierają wiele witamin, głównie C, i posiadają właściwości lecznicze. Między innymi wpływają pozytywnie na wzrok, obniżają poziom złego cholesterolu i cukru we krwi, uelastyczniają naczynia krwionośne i pomagają w problemach żołądkowo - jelitowych. Jedyną wadą są pozostające po nich trudne do usunięcia z ubrań plamy.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl