| Autor: mikolaj

Trwa sezon na jagody

Przed wyruszeniem na zbiory owoców borówki czernicy, potocznie zwanych czarnymi jagodami, warto poznać kilka zasad, o których przypominają Lasy Państwowe.

Trwa sezon na jagody

Zbieraj owoce z uwagą

Podstawowa zasada jest bardzo prosta. Owoce należy zrywać z krzewinek tak, aby ich nie uszkodzić i z jak najmniejszą liczbą liści. Musimy pamiętać o przepisach prawnych, które zabraniają używana przyrządów tzw. maszynek, zbieraczek czy grzebieni oraz niszczenia roślin.

Zasady te nie są bezpodstawne. Chronią rośliny i tym samym zapewniają ciągłość ich użytkowania, czyli możliwość zbioru owoców co roku. Używanie zakazanych maszynek powoduje obrywanie dużej ilości liści borówki czernicy, czyli okaleczanie rośliny, a także uszkodzenia ich podziemnych części - kłączy, łączących ze sobą całe połacie krzewinek. To obniża ich prawidłowe funkcjonowanie i rozmnażanie. W kolejnych latach skutkuje to stopniowym zanikaniem rośliny.

Nie niszcz innych roślin

Podczas zbiorów wszelkich owoców runa leśnego, nie niszczmy roślin, na których rosną. Zachowajmy bioróżnorodność dla przyszłych pokoleń. Straż i służba leśna w trosce o ochronę naszych lasów kontrolują prawidłowe sposoby zbioru owoców runa, w przypadku łamania obowiązujących przepisów musimy liczyć się z otrzymaniem mandatu.

Jagody zawierają wiele witamin

Świeże owoce jagód zawierają wiele witamin, głównie C, i posiadają właściwości lecznicze. Między innymi wpływają pozytywnie na wzrok, obniżają poziom złego cholesterolu i cukru we krwi, uelastyczniają naczynia krwionośne i pomagają w problemach żołądkowo - jelitowych. Jedyną wadą są pozostające po nich trudne do usunięcia z ubrań plamy.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!