Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Usuwają niebezpieczny barszcz Sosnowskiego

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na Warmii i Mazurach rozpoczęto usuwanie barszczu Sosnowskiego. Pierwszy etap prac już...

Na Warmii i Mazurach rozpoczęto usuwanie barszczu Sosnowskiego. Pierwszy etap prac już przeprowadzono w Nadleśnictwie Dwukoły (RDLP w Olsztynie).


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W tym roku na walkę z barszczem Sosnowskiego zdecydowały się dwa nadleśnictwa z Warmii i Mazur oraz sześć tamtejszych samorządów. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie na ten cel przeznaczył 200 tys. zł. Z tych środków skorzysta również Nadleśnictwo Dwukoły, które w leśnictwie Narzym walczy z tą niebezpieczną rośliną. Barszcz Sosnowskiego porasta tam niemal hektar terenu.
 
- Roślina występuje w naszym leśnictwie w młodniku sosnowo-dębowym – mówi leśniczy leśnictwa Narzym Krzysztof Budziłowski. – W minionych latach barszcz osiągał takie rozmiary, że górował nad ponad dwudziestoletnimi dębami. Z okolicznych pól udało się tę roślinę skutecznie wyplenić. Teraz musimy poradzić sobie z nią w lesie, aby nie rozprzestrzeniła się w inne miejsca - dodaje.
 
Barszcz Sosnowskiego w leśnictwie Narzym będzie zwalczany w trzech etapach. Kilka dni temu już wykoszono niemal metrowe rośliny. Za kilka tygodni to co odrośnie zostanie spryskane chemicznie, kolejnym etapem będzie ponowne wykaszanie.
 
- Chcemy nie tyko nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się barszczu, ale sprawić, aby ponad dwudziestoletni las mógł normalnie rosnąć. Barszcz   ma bardzo duże liście, które zabierają światło innym roślinom – tłumaczy leśniczy Krzysztof Budziłowski.
 
W ubiegłym roku środki z olsztyńskiego WFOŚiGW przyznano Nadleśnictwu Górowo Iławeckie, gdzie zidentyfikowano siedliska tej groźnej rośliny w leśnictwach Jarzeń, Stabławki, Mała Wola i Stejno. 

W 2017 r. łącznie barszcz usunięto z ponad 100 ha terenu (roślina była likwidowana na obszarze Nadleśnictwa Górowo Iławeckie oraz pięciu samorządów).

W tym roku barszcz Sosnowskiego zostanie usunięty z terenu ponad 140 ha.

 
Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest tak niebezpieczny dla ludzi? Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do tych powstałych od oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat.

Ten inwazyjny chwast przybył z terenów byłego ZSRR jako „roślina cud”, która miał rozwiązać problemy żywieniowe bydła. Zrobiono to bez jakichkolwiek badań i ewentualnych konsekwencji. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy to odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Usuwają niebezpieczny barszcz Sosnowskiego
 • Usuwają niebezpieczny barszcz Sosnowskiego

  Na Warmii i Mazurach rozpoczęto usuwanie barszczu Sosnowskiego. Pierwszy etap prac już przeprowadzono w Nadleśnictwie Dwukoły (RDLP w Olsztynie).
 • Wiosenne nowalijki w trosce o urodę
 • Wiosenne nowalijki w trosce o urodę

  W lesie i przyleśnych terenach już można znaleźć smakowite, jadalne chwasty, które można dodać do sałatek, zup, sosów czy past lub do koktajli. Z tych darów natury można także przygotować...
 • Kanianka
 • Kanianka

  Chwast, o którym zapomniano, choć do wejścia Polski do Unii Europejskiej był chwastem kwarantannowym i ze względu na małe zagrożenie zniesiono wszystkie obwarowania kwarantannowe. Co ciekawe,...
 • Produkcja pestycydów
 • Produkcja pestycydów

  W 2016 r. krajowa produkcja pestycydów wyniosła 35,7 tys. t i była niższa o 9,1% niż przed rokiem.
 • play Zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym, Gospodarz w Polu – re-emisja odc.2 s. 2016/17
 • Zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym, Gospodarz w Polu – re-emisja odc.2 s. 2016/17

  Rozpoczęły się siewy rzepaku, a większość z Was zastanawia się jaką metodę zwalczania chwastów wybrać.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl