Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Uwaga, żaba na drodze!

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wiosenne ocieplenie wywołało poruszenie również w świecie płazów. W Polsce występuje 18...

Wiosenne ocieplenie wywołało poruszenie również w świecie płazów. W Polsce występuje 18 gatunków tych zwierząt, wszystkie są objęte ochroną ścisłą.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jednak dla płazów wiosna to najtrudniejszy okres. Każdego roku podczas wypalania traw na łąkach, nieużytkach, w oczeretach, czyli nadbrzeżnych zaroślach, i w rowach ginie ogromna liczba płazów. Żaby czy ropuchy giną również pod kołami samochodów podczas przepraw do miejsc godowych.
 
W wielu miejscach w Polsce stosuje się rozwiązania, które mają zmniejszyć śmiertelność płazów. W miejscach preferowanych przez żaby powstają przejścia pod drogami, udrażnia istniejące przepusty oraz zakłada płotki ochronne. Płazy gromadzące się przy tych sztucznych barierach, są wyłapywane i przenoszone przez ruchliwe drogi. Akcja taka była prowadzona m.in. w nadleśnictwach Olsztynek oraz Świdnica.
 
Warto pamiętać, że w Polsce płazy są objęte ochroną ścisłą. Wśród 18 gatunków tych zwierząt w kraju występuje grzebiuszka ziemna, salamandra plamistą i, prowadząca nadrzewny tryb życia, rzekotka drzewna oraz dwa gatunki kumaków, trzy ropuch, cztery traszek i aż sześć gatunków żab.
 
Najpospolitszym gatunkiem zaliczanym do żab brunatnych, jest żaba trawna (Rana temporaria). Żaba trawna okres snu zimowego spędza zagrzebana w mule na dnie zbiorników wodnych lub na lądzie w wilgotnych kryjówkach. Jako pierwsza z żab budzi się ze snu zimowego. Żaba trawna żyje głównie w lasach, ale można ją spotkać także na bagnistych łąkach, na torfowiskach, a nawet w ogrodach, parkach i zaroślach. Lubi również zarośnięte brzegi wód. Polując w nocy, żywi się pająkami, ślimakami czy dżdżownicami.
 
Innym, bardzo pospolitym przedstawicielem podrodzaju żab brunatnych jest żaba moczarowa (Rana arvalis). Jednak w sen zimowy zapada w innym środowisku niż żaba trawna, ponieważ  na lądzie. Zimuje pod korzeniami drzew, w norach ziemnych, pod stertami gałęzi, na łąkach pod warstwą darni. Po obudzeniu się w marcu rozpoczyna wędrówkę, nawet z dość odległych miejsc, do zbiorników wodnych, gdzie odbywa gody. W czasie godów samiec jest ubarwiony na jasny, niebieski kolor.
 
Ten gatunek żaby przebywa głównie na łąkach, w lasach świerkowych lub liściastych a także na polanach śródleśnych. Żaba moczarowa poluje wciągu  dnia. Można ją spotkać nie tylko podczas deszczu, ale także przy słonecznej pogodzie.
 
Leśnicy apelują, aby zwracać szczególną uwagę na odcinki przebiegające przez tereny podmokłe, w pobliżu stawów, jezior i wód płynących. Tam właśnie, wiosenne przebudzenie przyrody i radość z życia zderza się z cywilizacyjną ekspansją człowieka.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu
 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu

  W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu...
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt

  Zarząd KRIR, oczekuje wycofania z przedłożonych projektów zapisów dotyczących zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer, uboju zwierząt gospodarskich bez uprzedniego oraz...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl