| Autor: redakcja1

Uwaga, żaba na drodze!

Wiosenne ocieplenie wywołało poruszenie również w świecie płazów. W Polsce występuje 18 gatunków tych zwierząt, wszystkie są objęte ochroną ścisłą.

Uwaga, żaba na drodze!
Jednak dla płazów wiosna to najtrudniejszy okres. Każdego roku podczas wypalania traw na łąkach, nieużytkach, w oczeretach, czyli nadbrzeżnych zaroślach, i w rowach ginie ogromna liczba płazów. Żaby czy ropuchy giną również pod kołami samochodów podczas przepraw do miejsc godowych.
 
W wielu miejscach w Polsce stosuje się rozwiązania, które mają zmniejszyć śmiertelność płazów. W miejscach preferowanych przez żaby powstają przejścia pod drogami, udrażnia istniejące przepusty oraz zakłada płotki ochronne. Płazy gromadzące się przy tych sztucznych barierach, są wyłapywane i przenoszone przez ruchliwe drogi. Akcja taka była prowadzona m.in. w nadleśnictwach Olsztynek oraz Świdnica.
 
Warto pamiętać, że w Polsce płazy są objęte ochroną ścisłą. Wśród 18 gatunków tych zwierząt w kraju występuje grzebiuszka ziemna, salamandra plamistą i, prowadząca nadrzewny tryb życia, rzekotka drzewna oraz dwa gatunki kumaków, trzy ropuch, cztery traszek i aż sześć gatunków żab.
 
Najpospolitszym gatunkiem zaliczanym do żab brunatnych, jest żaba trawna (Rana temporaria). Żaba trawna okres snu zimowego spędza zagrzebana w mule na dnie zbiorników wodnych lub na lądzie w wilgotnych kryjówkach. Jako pierwsza z żab budzi się ze snu zimowego. Żaba trawna żyje głównie w lasach, ale można ją spotkać także na bagnistych łąkach, na torfowiskach, a nawet w ogrodach, parkach i zaroślach. Lubi również zarośnięte brzegi wód. Polując w nocy, żywi się pająkami, ślimakami czy dżdżownicami.
 
Innym, bardzo pospolitym przedstawicielem podrodzaju żab brunatnych jest żaba moczarowa (Rana arvalis). Jednak w sen zimowy zapada w innym środowisku niż żaba trawna, ponieważ  na lądzie. Zimuje pod korzeniami drzew, w norach ziemnych, pod stertami gałęzi, na łąkach pod warstwą darni. Po obudzeniu się w marcu rozpoczyna wędrówkę, nawet z dość odległych miejsc, do zbiorników wodnych, gdzie odbywa gody. W czasie godów samiec jest ubarwiony na jasny, niebieski kolor.
 
Ten gatunek żaby przebywa głównie na łąkach, w lasach świerkowych lub liściastych a także na polanach śródleśnych. Żaba moczarowa poluje wciągu  dnia. Można ją spotkać nie tylko podczas deszczu, ale także przy słonecznej pogodzie.
 
Leśnicy apelują, aby zwracać szczególną uwagę na odcinki przebiegające przez tereny podmokłe, w pobliżu stawów, jezior i wód płynących. Tam właśnie, wiosenne przebudzenie przyrody i radość z życia zderza się z cywilizacyjną ekspansją człowieka.
 


Tagi:
źródło: