| Autor: mikolaj

Wiosna na horyzoncie

Choć do kalendarzowej wiosny pozostały jeszcze trzy tygodnie, to jej zwiastuny widać już m.in. w północnej Wielkopolsce.

Wiosna na horyzoncie

Wiosna na horyzoncie

W połowie lutego na tereny RDLP w Pile przyleciały żurawie. Swoją obecność obwieściły charakterystycznym klangorem. Na niebie coraz częściej widać także klucze przylatujących dzikich gęsi, a na polach można zaobserwować skowronki. Natomiast różne gatunki dzięciołów zaczynają werblować, zaznaczając swoje terytoria. Znacznie wcześniej wiosenne przygotowania zaczęły kruki, które powoli kończą zakładanie gniazd.

W pogodne bezwietrzne noce można już usłyszeć pohukiwania puszczyków, które w miarę upływu czasu będą odzywać się coraz intensywniej. Już niedługo ci nocni łowcy będą składać jajka.

Poruszenie widać także wśród ptasiej drobnicy, sikory bogatki zaczynają szukać swoich partnerów coraz częściej śpiewając.

Kilka ostatnich, cieplejszych dni przyspieszyło proces wegetacyjny drzew. Leszczyna pospolita zaczyna kwitnąć, za chwilę w jej ślady pójdzie brzoza i olcha. Na nadnoteckich łąkach pięknie prezentują się już wierzby, ubrane w bazie, charakterystyczne kwiatostany, które są oznaką wiosennego przebudzenia - informują Lasy Państwowe.

 Tagi:
źródło: