Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Z wizytą u sikory modrej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Łódzcy leśnicy proponują koleją transmisję online, tym razem z gniazda powszechnie lubianej...

Łódzcy leśnicy proponują koleją transmisję online, tym razem z gniazda powszechnie lubianej sikory modrej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy powiesili budkę lęgową z wlotem o średnicy 3 cm, czyli odpowiednim dla niewielkiej modraszki (Cyanistes caeruleus). W środku budki zainstalowano kamerę z funkcją podczerwieni i dźwiękiem.
 
W drugiej połowie kwietnia sikory, które dobrały się w parę i zasiedliły budkę, rozpoczęły okres lęgowy. Wspólne mieszkanie rozpoczęły od wykonania gniazda, głównie z mchu, a wyściółkę stanowiły drobne pióra i sierść.
 
Co ciekawe, sikora modra to prawdziwy czyścioch. Sikory znoszoną do gniazda lawendę, miętę wonną, kocankę włoską i krwawnika lubczykolistnego, które mają działanie dezynfekujące.
 
Pod koniec kwietnia samica zniosła niewielkie białe, rudo nakrapiane jaja, z których po około dwóch tygodniach wylęgły się pisklęta.
 
Zwykle samice sikory modrej składają 7-13 jaj (niekiedy nawet 16!), które sama wysiaduje kilkanaście dni. Samiec i samica karmią młode, które opuszczają budkę lęgową po 17-18 dniach. Rodzice karmią je jeszcze przez kilka dni.

Pisklęta są niezwykle żarłoczne i domagają się od rodziców ciągłych dostaw pokarmu. W okresie wychowu młodych, który trwa ok. trzech tygodni, oboje rodzice polują intensywnie, zjadając i przynosząc do gniazda od 130 do 200 dorosłych owadów i larw, głównie gąsienic motyli, dziennie.

 
Sąsiedztwo 80-letnich dębów i urodzaj żyjących na nich owadów, to dla ptaków suto zastawiony stół.
 
Sikora modra jest leśnym dziuplakiem, bardzo licznie występującym w naszym kraju. Mimo to jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Ptak ten jest także rozpowszechniony w Europie, z wyjątkiem północnej Skandynawii i najbardziej na północ wysuniętych terenów Rosji. Występuje również na Bliskim Wschodzie i w północno-zachodniej Afryce.  
 
W większości miejsc, gdzie występuje prowadzi życie osiadłe lub koczujące i tylko populacje z północnej i północno-wschodniej Europy regularnie migrują na południe.
 
Zimą, razem z sikorą bogatką, jest ona najczęstszym gościem w karmnikach, wtedy też skupia się w stada, które mogą liczyć do kilkuset osobników. W najchłodniejszych miesiącach roku można ją spotkać w grupach mieszanych obok pełzaczy, kowalików, dzięciołów i mysikrólików, razem szukają pokarmu i ostrzegają się przed drapieżnikami.
 
Mimo iż człowiek widzi modraszkę w niebiesko-żółtych barwach, to same ptaki widzą siebie inaczej. Samiec jest dla samicy jaskrawo nadfioletowy. Pióra samicy odbijają dużo mniej nadfioletu. Sikory widzą zarówno widzialny dla człowieka zakres fal elektromagnetycznych, jak i odcienie nadfioletu.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Z wizytą u sikory modrej
 • Z wizytą u sikory modrej

  Łódzcy leśnicy proponują koleją transmisję online, tym razem z gniazda powszechnie lubianej sikory modrej.
 • Lawendowe Zdroje
 • Lawendowe Zdroje

  Lawenda (Lavandula L.) to należąca do rodziny jasnotowatych wiecznie zielona krzewinka o wonnym zapachu. Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, ale coraz częściej spotykana jest w polskim klimacie.
 • Copa Cogeca i FBZPR o neonikotynoidach
 • Copa Cogeca i FBZPR o neonikotynoidach

  Podczas wydarzenia zorganizowanego pod patronatem posła do PE, Czesława Siekierskiego, podkreślano wpływ zakazu użycia neonikotynoidów na unijne systemy upraw.
 • Dokarmianie ptaków zimą. Poznaj najczęstszych gości karmników
 • Dokarmianie ptaków zimą. Poznaj najczęstszych gości karmników

  Pierwsze przymrozki przypomniały o dokarmianiu ptaków. Na osiedlach, w miejskich blokowiskach czy w zaciszu przydomowych ogrodów widać wywieszone słoniny i napełnione karmniki. Za Lasami...
 • Prace polowe w październiku
 • Prace polowe w październiku

  Październik jest czasem odlotu większości ptaków, pola pustoszeją, przyroda powoli cichnie i przygotowuje się do zimowego snu.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl