Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zaczarowany leśny ogród

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kobierce kwiatów rosną nie tylko w ogrodzie. Kolorowe łany można spotkać również w lasach....

Kobierce kwiatów rosną nie tylko w ogrodzie. Kolorowe łany można spotkać również w lasach. Po żółtych kobiercach ranników zimowych i białych śnieżycy, teraz nastał czas kokoryczy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Do tytułu najpiękniejszych wiosennych kwiatów pretenduje kilka gatunków. Wśród nich na uwagę zasługuje kokorycz, którą w Wielkopolsce śmiało można nazwać „szafranem nizin”. Jej fioletowe i białe kwiaty, niczym wielobarwny dywan, pokryły właśnie żyźniejsze lasy liściaste z dębami, klonami i grabami, tzw. grądy. 
 
W poszukiwaniu kokoryczy warto się wybrać do Parku w Radojewie W Nadleśnictwie Łopuchówko (RDLP w Poznaniu). To także tam rosną ranniki zimowe. Miejsce żółtych kobierców ranników zastąpiły teraz fioletowo-białe kokorycze, z niewielką domieszką fiołków leśnych, przylaszczek i złoci żółtej.
 
Ścieżka główna w dawnym parku rodziny von Treskow, przy której rośnie kokorycz, zatacza koło przy kaskadowych oczkach wodnych, zaprojektowanych przez Petera Lenne, królewskiego ogrodnika z Poczdamu. To właśnie po tej stronie można zobaczyć najbardziej spektakularne, fioletowo białe łany kokoryczy.
 
Kolejnym miejscem, gdzie kwitną łany kokoryczy jest rezerwat „Promenada” w Nadleśnictwie Oborniki (RDLP w Poznaniu).
 
Znany jest on w całej Wielkopolsce właśnie z kwitnącej kokoryczy. Dzięki sprzyjającemu dla tej rośliny siedlisku grądu środkowoeuropejskiego fitosocjolodzy nazywają ten las grądem kokoryczowym. Uroku temu miejscu dodaje malowniczo meandrująca rzeka Wełna, której górski charakter zapewnia nie lada atrakcje amatorom spływów kajakowych. Rezerwat „Promenada” położony jest na jednym z jej brzegów nieopodal wsi o takiej samej nazwie - Wełna, 5 km na południowy zachód od miasta Rogoźno, w obszarze chronionego krajobrazu „Dolina Wełny i Rynna Gołaniecko-Wągrowiecka”.
 
Pojedyncze kwiaty kokoryczy przypominają wydłużony i wygięty hełm bądź kask kolarza. To tzw. ostroga miodnikowa, w której znajduje się nektar. Taka budowa kwiatu powoduje, że z nektaru mogą korzystać wyłącznie owady o długich trąbkach.
 
W lasach można spotkać dwa gatunki tej pięknej rośliny. Kokorycz pełną (Corydalis solida) oraz pustą (Corydalis cava). Ta, która tworzy dwie a nawet trzy odmiany barwne to kokorycz pusta. To właśnie jej fioletowe i białe kwiatostany można spotkać teraz w Radojewie i Promenadzie. Kokorycz pusta jest również dużo większa od kokoryczy pełnej, która ma kwiaty wyłącznie fioletowe.
 
Obydwa gatunki zakwitają dość wcześnie, przed pojawieniem się liści na drzewach, dlatego są zaliczane do aspektu wiosennego. W miarę rozwoju liści, z każdym kolejnym dniem, do runa będzie docierać coraz mniej światła, uniemożliwiając rozwój i kwitnienie geofitów.
 
Jedyną wadą pięknej kokoryczy jest to, że kwitnie krótko, tak jak śnieżyce, ranniki i krokusy, jedynie około tygodnia.
 
Ciężkich nasion kokoryczy nie rozsiewa wiatr, dlatego muszą wykorzystać inny środek transportu, by zapewnić sobie przetrwanie. Z pomocą jak zwykłe przyszła natura. Nasiona kokoryczy posiadają specjalne ciałka odżywcze, elajosomy, które cieszą się zainteresowaniem wśród mrówek, które znoszą je do swoich mrowisk.
 
W ten sposób kokorycze migrują na odległość kilku metrów a nierzadko zdarza się, że kwiaty wyrastają wprost z mrowiska.
 
Pamiętajmy, że pomimo niewątpliwej urody, wdzięku i zapachu, kokoryczy zrywać, a tym bardziej wykopywać nie wolno. Roślina jest objęta ochroną, poza tym jest  trująca.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zaczarowany leśny ogród
 • Zaczarowany leśny ogród

  Kobierce kwiatów rosną nie tylko w ogrodzie. Kolorowe łany można spotkać również w lasach. Po żółtych kobiercach ranników zimowych i białych śnieżycy, teraz nastał czas kokoryczy.
 • Wyprawa po złote runo
 • Wyprawa po złote runo

  Ranniki zimowe, jedne z mniej znanych symboli wiosny, mają niezwykłą zdolność. Kwiaty tych najwcześniej kwitnących roślin runa leśnego wydzielają ciepło, tworząc tunel do światła.
 • Leśne zwiastuny wiosny
 • Leśne zwiastuny wiosny

  Cieplejsze dni wywabiły spod ziemi pierwsze wiosenne kwiaty. Najwcześniej zakwitającymi leśnymi kwiatami są śnieżyce wiosenne i ranniki zimowe. Należą do największych florystycznych atrakcji...
 • Leśne zwiastuny wiosny
 • Leśne zwiastuny wiosny

  Nadejście wiosny to szczególny moment w przyrodzie, zwłaszcza tej dzikiej, w głębokich lasach i puszczach. Tam wiosnę można nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć. Jej pierwsze zwiastuny...
 • W lasach widać pierwsze oznaki wiosny
 • W lasach widać pierwsze oznaki wiosny

  W Nadleśnictwie Lubsko zakwitły śnieżyce wiosenne.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl