| Autor: redakcja1

Skrzyp - botaniczny dinozaur

Trwające wakacje to najlepszy czas, aby wyruszyć w podróż do przeszłości. A dokładanie odkryć tajemnice botanicznych dinozaurów, czyli skrzypów.

Skrzyp - botaniczny dinozaur
Jednak, jak zaznacza Dagny Nowak-Staszewska porównanie do dinozaurów może obrazić skrzypy, bo te są o ponad 200 milionów lat starsze niż prehistoryczne gady. W Polsce, jak napisała autorka „Skrzypu skrzyp…”  występuje dziesięć gatunków tej rośliny.

Co ciekawe, w większości przypadków nazwy doskonale odzwierciedlają miejsca ich występowania. I tak mamy m.in. skrzyp polny, łąkowy, bagienny czy leśny.

Natomiast na skrzyp polny, znienawidzony przez ogrodników, warto spojrzeć przychylnym okiem. W końcu to on jest wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Niektóre występujące w Polsce gatunki mogą osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Na pewno łatwo jest zapamiętać nazwę, gdyż jest to po prostu skrzyp olbrzymi. To jednak nie jest najwyższy przedstawiciel tej rośliny, te rosnące w Ameryce Środkowej i Południowej dorastają do 8 m.

Choć jak wyjaśnia Dagny Nowak-Staszewska przodkowie dzisiejszych skrzypów osiągały wysokość nawet 40 m.

W artykule znajdziemy również informacje o determinacji i strategii przetrwania tych niepozornych roślin. Aby zapewnić przetrwanie swojego gatunku mają nie tylko plan A, ale także plan B. Jak widać taktyka ta jest bardzo skuteczna, bo rośliny te, wprawdzie w mniejszej wersji, są na Ziemi od setek milionów lat.

 


Tagi:
źródło: