Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Znaleźli nowy dom dla nietoperza

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


- To miał być zwykły zimowy dzień – mówią leśnicy z Nadleśnictwa Tomaszów (RDLP w...

- To miał być zwykły zimowy dzień – mówią leśnicy z Nadleśnictwa Tomaszów (RDLP w Lublinie). Jednak jedno wydarzenie wyrwało ich z codziennej rutyny.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Do nadleśnictwa trafił wybudzony nietoperz. Ssaka, zapakowanego w pudełko, przyniósł jeden z okolicznych mieszkańców, Andrzej Burda.
 
Luty to nieodpowiedni miesiąc dla nietoperzy. O tej porze powinny być w letargu, czekając na wiosnę. Przy tak małym stworzeniu każda chwila, gdy nie jest w letargu może skutkować śmiercią. Dlaczego? Nietoperze żywią się głównie owadami. W zimie, gdy polowanie na owady jest niemożliwe, ich sposobem na przeżycie jest właśnie zapadnięcie w „sen zimowy”, czyli hibernację.
 
W tym stanie zwalniają ich funkcje życiowe, tętno serca spowalnia do kilku uderzeń na minutę! Obniżają też temperaturę ciała do temperatury otoczenia. Każde wybudzenie z hibernacji podnosi temperaturę ich ciała, przyspiesza ich metabolizm. Spalają w ten sposób więcej tkanki tłuszczowej, której może nie wystarczyć do wiosny.
 
Dlatego leśnicy, chcąc uratować nietoperze przed śmiercią, zareagowali błyskawicznie. Po skontaktowaniu się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie zapadła decyzja, żeby małego ssaka przewieźć jak najszybciej do miejsca, gdzie ponownie zapadnie w letarg.
 
Na terenie nadleśnictwa znajdują się bunkry dawnej Linii Mołotowa, z II wojny światowej. Już wcześniej odnotowywano tam zimujące nietoperze. Najwięcej tych bunkrów znajduje się w obrębie Lubycza, a dokładnie w leśnictwie Święcie.
 
Po telefonie do tamtejszego leśniczego Andrzeja Dziedzica, dowiedzeniu się, czy jest szansa na dojechanie do bunkrów, leśnicy wraz z pasażerem wyruszyli do schronów. – Nie było łatwo, wszędzie leżało dużo śniegu, a drogi przez pola były zawiane – opowiadają.
 
Mimo śnieżnej aury leśnicy dotarli do wybranego bunkra. - Tam nasz nietoperz został umieszczony w odpowiedniej temperaturze i odpowiednim miejscu – mówią leśnicy.
 
I dodają, że z tego pośpiechu nie rozpoznali gatunku ratowanego nietoperza. - Nie chcieliśmy go naszymi oględzinami dodatkowo stresować, wybudzać, niepokoić. Mamy nadzieję, że przeżyje i wiosną odwdzięczy się łapiąc dużo komarów!

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl