Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Żubr to nie maskotka

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Historia żubra ze wsi Budy, któremu nadano imię Wojtek, powinna być przypomnieniem, że zbyt...

Historia żubra ze wsi Budy, któremu nadano imię Wojtek, powinna być przypomnieniem, że zbyt bliskie kontakty człowieka z dzikim zwierzęciem nigdy nie kończą się dobrze.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Żubr Wojtek zrobił w ostatnich tygodniach zawrotną karierę w mediach. Stary byk, który regularnie pojawiał się na terenie położonej w Puszczy Białowieskiej miejscowości, nazywany bywał „pupilem” i „lokalną atrakcją turystyczną”. W rzeczywistości jednak taka sytuacja nie była zdrowa ani dla niego, ani dla mieszkańców Bud.
 
Przyzwyczajony do dokarmiania przez niektórych ludzi, zatracił naturalny lęk i zamiast szukać naturalnego dla siebie pożywienia w lesie, potrafił nocami grzebać w okolicznych śmietnikach. Wbrew medialnym doniesieniom, wielu miejscowych było coraz bardziej zaniepokojonych, zwłaszcza że zwierzę często przebywało w okolicy przystanka autobusowego, z którego korzystały dojeżdżające do szkoły dzieci. Na ich prośbę pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego dwukrotnie odławiali żubra i wywozili go w głąb puszczy.
 
W końcu zwierzę zmarło w lesie. Najbardziej prawdopodobną przyczyną była infekcja - żubr miał ok. 20 lat, był bardzo wychudzony i jego układ odpornościowy nie poradził sobie z bardziej aktywnymi z powodu nadejścia wiosny patogenami. Na jego osłabienie mogło mieć wpływ też niezdrowe dokarmianie.

- Podawane przez ludzi chleb czy kapusta to nie jest właściwa pasza dla żubra, mogą powodować zaburzenia układu pokarmowego. Żywiąc się na śmietniku zwierzę mogło też połknąć kawałki tworzyw sztucznych, które później powodują powstawanie kamieni w przewodzie pokarmowym, tzw. bezoary - tłumaczy dr n. wet. Michał Krzysiak, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego.

 
Niezdrowa dieta to jednak niejedyne zagrożenie wynikające z takiego spontanicznego dokarmiania zwierząt. Utrata lęku przed człowiekiem może prowadzić do wypadków drogowych, ponieważ żubr częściej pojawia się na trasach komunikacyjnych. Czasem dochodzi także do agresji wobec człowieka, tak jak we wsi Koweła w 2016 r., gdzie kręcący się po okolicy starszy byk zaatakował i poważnie poturbował starszego mężczyznę.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • MŚ w sprawie szkód wyrządzanych przez zwierzęta: muflona, kormorana, żurawia, gęsi i czaple
 • MŚ w sprawie szkód wyrządzanych przez zwierzęta: muflona, kormorana, żurawia, gęsi i czaple

  Właściciel lub użytkownik mienia przewidując możliwość wyrządzenia szkody przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową, w pierwszej kolejności sam powinien podjąć stosowne czynności,...
 • Kolejne żubry jadą do Hiszpanii
 • Kolejne żubry jadą do Hiszpanii

  Dziewięć polskich żubrów z Białowieży i Gołuchowa wyruszyło w podróż przez Europę. To kolejny transport naszych zwierząt za granicę, realizowany w ramach kompleksowego projektu ochrony...
 • Żubr to nie maskotka
 • Żubr to nie maskotka

  Historia żubra ze wsi Budy, któremu nadano imię Wojtek, powinna być przypomnieniem, że zbyt bliskie kontakty człowieka z dzikim zwierzęciem nigdy nie kończą się dobrze.
 • Bieszczadzkie żubry jadą do Bułgarii
 • Bieszczadzkie żubry jadą do Bułgarii

  Sześć żubrów odłowionych na terenie Nadleśnictwa Lutowiska rozpocznie podróż do Bułgarii, gdzie zasilą stado hodowane w półwolnej zagrodzie niedaleko miejscowości Ostrovo.
 • Nowe stado żubrów w Puszczy Augustowskiej
 • Nowe stado żubrów w Puszczy Augustowskiej

  W Polsce pojawi się nowe wolno żyjące stado żubrów. Jego zalążek stworzą żubry wypuszczone na wolność 5 kwietnia w Puszczy Augustowskiej. Jednocześnie dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl