| Autor: redakcja1

Żubr to nie maskotka

Historia żubra ze wsi Budy, któremu nadano imię Wojtek, powinna być przypomnieniem, że zbyt bliskie kontakty człowieka z dzikim zwierzęciem nigdy nie kończą się dobrze.

Żubr to nie maskotka
Żubr Wojtek zrobił w ostatnich tygodniach zawrotną karierę w mediach. Stary byk, który regularnie pojawiał się na terenie położonej w Puszczy Białowieskiej miejscowości, nazywany bywał „pupilem” i „lokalną atrakcją turystyczną”. W rzeczywistości jednak taka sytuacja nie była zdrowa ani dla niego, ani dla mieszkańców Bud.
 
Przyzwyczajony do dokarmiania przez niektórych ludzi, zatracił naturalny lęk i zamiast szukać naturalnego dla siebie pożywienia w lesie, potrafił nocami grzebać w okolicznych śmietnikach. Wbrew medialnym doniesieniom, wielu miejscowych było coraz bardziej zaniepokojonych, zwłaszcza że zwierzę często przebywało w okolicy przystanka autobusowego, z którego korzystały dojeżdżające do szkoły dzieci. Na ich prośbę pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego dwukrotnie odławiali żubra i wywozili go w głąb puszczy.
 
W końcu zwierzę zmarło w lesie. Najbardziej prawdopodobną przyczyną była infekcja - żubr miał ok. 20 lat, był bardzo wychudzony i jego układ odpornościowy nie poradził sobie z bardziej aktywnymi z powodu nadejścia wiosny patogenami. Na jego osłabienie mogło mieć wpływ też niezdrowe dokarmianie.

- Podawane przez ludzi chleb czy kapusta to nie jest właściwa pasza dla żubra, mogą powodować zaburzenia układu pokarmowego. Żywiąc się na śmietniku zwierzę mogło też połknąć kawałki tworzyw sztucznych, które później powodują powstawanie kamieni w przewodzie pokarmowym, tzw. bezoary - tłumaczy dr n. wet. Michał Krzysiak, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego.

 
Niezdrowa dieta to jednak niejedyne zagrożenie wynikające z takiego spontanicznego dokarmiania zwierząt. Utrata lęku przed człowiekiem może prowadzić do wypadków drogowych, ponieważ żubr częściej pojawia się na trasach komunikacyjnych. Czasem dochodzi także do agresji wobec człowieka, tak jak we wsi Koweła w 2016 r., gdzie kręcący się po okolicy starszy byk zaatakował i poważnie poturbował starszego mężczyznę.


Tagi:
źródło: