Posiedzenie Gorzowskiej Rady Powiatowej LIR

W dniu 4 października 2011r. w sali Miejskiego Domu Kultury w Witnicy odbyło się posiedzenie Gorzowskiej Rady Powiatowej LIR, które zostało zorganizowane wspólnie z Przewodniczącym Komisji Rozwoju Wsi, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Witnicy.

Posiedzenie Gorzowskiej Rady Powiatowej LIR

To wspólne posiedzenie Rad zostało zwołane w wyniku zgłaszanych wniosków i postulatów przez przedstawicieli LIR, sołtysów i rolników na odbywających się dotąd różnych spotkaniach w rejonie Witnicy a dotyczących planu przeprowadzenia melioracji użytków zielonych na Polderze Północnym Parku Narodowego „Ujście Warty” i melioracji w regionie, sposobu zagospodarowania użytków zielonych wchodzących w skład Parku, szkód wyrządzanych przez ptactwo i dzikie zwierzęta, szkód bobrowych oraz spraw dotyczących planu budowy farm wiatrowych w kontekście zadań ochronnych.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie obu Komisji, sołtysi i rolnicy wsi z gminy Witnica których grunty graniczą z Parkiem Narodowym oraz: Jan Świrepo-Wicewojewoda Lubuski, Bogusław Pietrow-Wiceprezes Lubuskiej Izby Rolniczej, Józef Kruczkowski-Starosta Gorzowski, Paweł Pisarek-Sekretarz Urzędu Miasta Witnica, Konrad Wypychowski-Dyrektor Parku Narodowego, Wincenty Piworun-Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Paweł Sidło-Wiceprezes Stowarzyszenia Ptaki Polskie, Andrzej Moskalski-reprezentujący Inspektorat w Gorzowie Wlkp. LZMiUW.

Konrad Wypychowski przedstawił pokrótce zasady funkcjonowania Parku Narodowego, zadania i obowiązki w zakresie melioracji oraz zapowiadane zmiany przepisów dotyczących Parku, w tym zasad wydzierżawiania użytków zielonych. Obecnie odbywają się konsultacje społeczne dotyczące planu ochrony dla Parku na następne 20 lat.

Paweł Sidło zapoznał z planem odtworzenia i zmodernizowania systemu melioracyjnego na obszarze 2800 ha w Polderze Północnym Parku. Celem pozyskania środków przygotowano dokumentację i w 2009r. złożono Projekt, po którego akceptacji przyznano 16 mln zł na ten cel. Przedsięwzięcie zostało poprzedzone wykonaniem szeregu badań glebowych, hydrologicznych, ornitologicznych i innych przez specjalistów z SGGW i AR ze Szczecina. Celem projektu jest utrzymanie siedlisk w takim stanie aby utrzymać zagrożone ptaki a użytki zielone wykorzystywać rolniczo. Do wykonania będzie budowa 4 jazów, 36 zastawek, 9 przepustów, konserwacja 187 km rowów szczegółowych oraz usunięcie niezbędnych zakrzaczeń. Założeniem Projektu jest że melioracja ma działać w obie strony: odwadnianie i nawadnianie.

Rolnicy nie zgadzają się z wynikami ekspertyzy, że gleby torfowe w tym rejonie są przesuszone ponieważ nawet dzierżawiący użytki zielone od Parku nie wszędzie mogą wjechać i skosić. Zaniedbane i nie czyszczone od wielu lat główne kanały, na terenie Parku i poza jego obszarem, nie odbierają wody i nie dostarczają jej do zbiorników przepompowni. Do tego dochodzą jeszcze tamy bobrowe. W rezultacie pomimo zalanych pól pompy nie pompują wody ponieważ poziom wody w zbiorniku jest niski i pompy się nie załączają. Rolnicy zgłaszali również obawy żeby modernizacja systemu melioracyjnego w Polderze Północnym nie miała ujemnego wpływu na ich grunty przyległe do Parku.

Przedstawiciel LZMiUW zapowiedział przeprowadzenie modernizacji stacji pomp w Witnicy w 2012r., odbudowę Kanału Oksza i Prostego oraz przebudowę wałów od Witnicy do Warnik.

Bogusław Pietrow zaproponował i zaapelował do zebranych rolników aby utworzyli spółkę wodna jako panaceum na istniejące problemy związane z melioracją.

Wincenty Piworun poinformował, że za szkody wyrządzone przez ptaki objęte ochroną prawną nie są wypłacane odszkodowania. Dyrektor RDOŚ wydaje zezwolenia na niszczenie tam bobrowych oraz na odstrzał redukcyjny bobra.

W temacie budowy farm wiatrowych w rejonie Witnicy – opracowywana jest ocena oddziaływania na środowisko. Opinia Dyrektora Parku jest negatywna ponieważ jego zdaniem wiatraki są zagrożeniem dla ptaków.

 

Na spotkaniu podjęto następujące wnioski:

1. Powołać Komisję ds. kontaktów z Dyrekcją Parku Narodowego „Ujście Warty”, składającą się z przedstawicieli LIR, Komisji Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Witnicy oraz sołtysów i rolników z gminy Witnica.

2. Rozważyć możliwość wydzierżawienia rolnikom części użytków zielonych należących do Parku Narodowego.

3. Przeprowadzić konsultacje społeczne w sprawie melioracji gruntów Parku aby uniknąć negatywnego wpływu na grunty rolników położone w sąsiedztwie Parku.

4. Zorganizować spotkanie z LZMiUW w sprawie odnowienia i konserwacji urządzeń melioracji wodnych podstawowych, w szczególności na odcinku Kamień Mały-Warniki.

5. Powołać gminną spółkę wodną.

6. Doprowadzić do zintegrowanego usuwania tam bobrowych leżących w gestii Dyrektora Parku, LZMiUW oraz rolników aby umożliwić swobodny spływ wody w okresie jej nadmiaru. 




Tagi:
źródło: