| Autor: redakcja1

Mniej bezrobotnych w urzędach pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu sierpnia br. 5,8 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W ubiegłym miesiącu w urzędach pracy zarejestrowanych było 961,8 tys. osób bezrobotnych. – Sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed rokiem – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Mniej bezrobotnych w urzędach pracy
W porównaniu do stanu z końca lipca 2021 roku liczba osób figurujących w rejestrach urzędów pracy zmniejszyła się o 13,1 tys. osób, czyli o 1,3 proc.
 
- Sierpień był już szóstym miesiącem z kolei, gdy poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce zmniejszał się. To bardzo dobra wiadomość – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
 
W analogicznym okresie ubiegłego roku poziom rejestrowanego bezrobocia zmniejszył się o 1,6 tys. osób, tj. o 0,2 proc., co oznacza, że sytuacja na rynku pracy w 2021 roku kształtowała się korzystniej niż rok wcześniej. Poziom bezrobocia w końcu sierpnia br. był o 66,2 tys. (o 6,4 proc.) niższy niż przed rokiem.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w sierpniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca pozostała bez zmian, a w zestawieniu z sierpniem 2020 roku spadła o 0,3 pkt. proc.

W żadnym województwie bezrobocie nie przekraczało 9 proc. i kształtowała się w przedziale od 3,4 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. w województwie warmińsko-mazurskim.

W sierpniu 2021 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 113,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To 16,9 tys. (17,5 proc.) więcej niż w sierpniu 2020 roku.
 
Bezrobocie według Eurostat
 
Według opublikowanych 1 września br. danych w lipcu 2021 roku zharmonizowana stopa bezrobocia, liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3,4 proc. wobec 6,9 proc. unijnej średniej i 7,6 proc. w strefie euro. Polska zajęła czwarte miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej.
 


Tagi:
źródło: