„Gaude Mater Polonia” na SGGW

Dźwięki i słowa „Gaude Mater Polonia” wybrzmiały dziś podczas inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W uroczystości wziął udział minister Stanisław Kalemba, który podkreślił rolę uczelni w kształceniu młodego pokolenia Polaków.

„Gaude Mater Polonia” na SGGW

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego to najstarsza wyższa uczelnia rolnicza w Polsce i jedna z najstarszych uczelni o tym profilu w Europie – zauważył minister i dodał, że wśród absolwentów SGGW jest wiele znakomitych osobistości, naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej gospodarki. – Gratuluję tego blisko dwustuletniego dorobku, znakomitej kadry, licznych naukowych osiągnięć, a studentom – zwłaszcza rozpoczynającym naukę na pierwszym roku – życzę realizacji celów, które dziś sobie stawiacie – powiedział minister i zachęcił do korzystania z unijnych środków na badania naukowe i wdrażanie innowacji, które przewidziane są również w ramach nowej perspektywy budżetowej w Programie Rozwoju Obszaru Wiejskich. Również w tym kontekście minister zapewnił o dalszej współpracy między resortem a uczelnią.
 

Stanisław Kalemba przypomniał także, że polski przemysł rolno-spożywczy to jedyna dziedzina gospodarki, która w handlu zagranicznym osiąga dodatnie saldo, ale zwrócił również uwagę na wyzwania, które stoją dziś przed polskim rolnictwem. – Zachęcam rolników przede wszystkim do tego, aby konsolidowali się w ramach grup producentów, to daje gwarancję na wyższe zyski. Produkcja żywności wysokiej jakości, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, zrównoważony rozwój obszarów wiejskich – wszystkie te elementy mogą być dziś stabilizatorem gospodarki i zapewnić wzrost gospodarczy kraju. Tutaj również wielka rola i pole do działania dla uczelni takich jak Wasza – powiedział szef resortu rolnictwa.
 

Rektor SGGW prof. dr hab. Alojzy Szymański, witając wszystkich przybyłych gości, przypomniał o misji, jaką wyznaczyli uczelni jej twórcy, którą jest dążenie do rozwoju gospodarczego i intelektualnego kraju. W tym duchu uczelnia funkcjonuje nadal i rozwija się, każdego roku stwarzając swoim studentom i pracownikom naukowym nowe możliwości.
 

– Doskonalimy nasze metody kształcenia i otwieramy nowe kierunki. W tym roku uruchomiliśmy na naszej uczelni biuro współpracy z gospodarką, którego działalność ma na celu usprawnienie transferu wiedzy – powiedział profesor Szymański.
 

Ważnym punktem uroczystości było ślubowanie studentów pierwszego roku, których uczelnia przyjęła 8 tysięcy.
 

Podczas inauguracji roku akademickiego obecny był również doradca Prezydenta RP Tomasz Borecki, który zwrócił się do władz uczelni oraz studentów w imieniu Bronisława Komorowskiego, życząc kolejnego owocnego roku akademickiego. Swoje życzenia, wielu sukcesów z okazji rozpoczęcia nowego roku nauki i pracy, przekazała również podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego Daria Lipińska-Nałęcz. Na uroczystości obecni byli także inni przedstawiciele świata polityki i nauki, studenci oraz władze i kadra naukowa SGGW.

 


Tagi:
źródło: