Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 • 2021-01-19

  Uprawa konopi siewnych i medycznych tematem posiedzenia Podkomisji stałej ds. biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie

  Tematem posiedzenia Podkomisji stałej do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie były szanse dla polskiego rolnictwa związane z propozycjami zmian do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zakresie uprawy konopi siewnych i medycznych.

 • 2020-12-23

  Komisja Europejska daje zielone światło do zielonej reformy rolnictwa polskiego

  – W odróżnieniu do swoich poprzedników kładę nacisk na równowagę w gospodarce rolnej i wsparcie rodzinnych małych i średnich gospodarstw rolnych, a nie - jak to bywało wcześniej - dużych przedsiębiorstw – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

 • 2020-12-15

  III edycja naboru wniosków na nawadnianie w gospodarstwie rolnym

  Od 30 listopada 2020 r. do 28 stycznia 2021 r. w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" PROW 2014-2020, można składać wnioski na nawadnianie w gospodarstwie rolnym.

 • 2020-12-15

  Kolejne formy pomocy dla rolników i ich rodzin

  – Z ogromną satysfakcją przekazuję Państwu dobre informacje – powiedział podczas konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

 • 2020-12-02

  O sytuacji w sektorze wołowiny

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawił działania planowane do realizacji przez resort rolnictwa na rzecz wspierania ważnej i bardzo perspektywicznej branży, jaką jest sektor wołowiny.

 • 2020-12-01

  Wykryty w Polsce wirus grypy ptaków nie jest groźny dla ludzi

  Badania prowadzone przez naukowców z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdzają, że wykryty w Polsce szczep wirusa H5N8 nie jest groźny dla konsumentów i nie zagraża zdrowiu publicznemu.

 • 2020-11-28

  Najważniejsza jest bioasekuracja

  - Proszę, a wręcz apeluję do rolników o utrzymywanie wzmożonych zasad bioasekuracji – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas konferencji poświęconej aktualnej sytuacji w zakresie chorób zakaźnych zwierząt na terenie Polski.

 • 2020-11-24

  Brexit – co po 1 stycznia 2021

  – Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii Europejskiej i zakończy się okres przejściowy. Oznacza to, że wymiana handlowa będzie się odbywała na zasadach dotyczących krajów trzecich – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik podczas specjalnej konferencji prasowej poświęconej brexitowi.

 • 2020-11-23

  Wzrost wartości eksportu polskiej żywności

  W okresie od stycznia do września 2020 r. wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski wyniosła 25 070 mln EUR. Oznacza to wzrost o 6,7% w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku.

 • 2020-11-19

  Realizacja zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych płatności PROW

  Minął miesiąc od rozpoczęcia realizacji zaliczek z tytułu płatności bezpośrednich oraz niektórych instrumentów PROW za rok 2020 (płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatność ekologiczna, inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów). Według stanu na dzień 16 listopada br. łącznie z tego tytułu wypłacono ok. 10 mld zł, w tym...

 • 2020-11-18

  Sytuacja na rynkach rolnych w okresie pandemii COVID-19 – głównym tematem obrad Rady AGRIFISH

  16 listopada br. odbyła się nieformalna wideokonferencja ministrów UE ds. rolnictwa i rybołówstwa. Głównym tematem dyskusji była trudna sytuacja na wielu rynkach rolnych, spowodowana głównie pandemią COVID-19.

 • 2020-11-17

  Wzmocnienie rodzinnych gospodarstw rolnych

  – Komisja Europejska oczekuje wzmocnienia małych i średnich gospodarstw, a to się świetnie wpisuje w program rolny Prawa i Sprawiedliwość, który realizuje rząd – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas konferencji prasowej po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

 • 2020-11-16

  O zwalczaniu ASF z ministrami rolnictwa Niemiec i Czech

  Minister Grzegorz Puda wziął udział w spotkaniu online z minister wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julią Klöckner i ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem. Rozmowy dotyczyły wzmocnienia współpracy w zakresie zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w Europie i odbyły się z udziałem Głównych Lekarzy Weterynarii trzech krajów.