Konkurs EUROZAGRODA

8 grudnia 2010 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników i uroczyste podsumowanie II edycji Konkursu EUROZAGRODA.

 

Właścicielom i projektantom obiektów nagrodzonych i nominowanych, statuetki, medale pamiątkowe, dyplomy oraz czeki pieniężne wręczyli minister Marek Sawicki oraz Przewodniczący Kapituły EUROZAGRODY prof. dr hab. inż. Andrzej Myczko. Na uroczystości obecny był także podsekretarz stanu Marian Zalewski.

 

Poza laureatami i członkami ich rodzin na finał konkursu przybyli reprezentanci ośrodków doradztwa rolniczego oraz władz gmin i urzędów marszałkowskich, na terenie działania których znajdują się nominowane i nagrodzone obiekty. W uroczystości uczestniczyli członkowie Kapituły Konkursu. Prezydenta RP reprezentował doradca ds. wsi i rolnictwa prof. Tomasz Borecki.

 

Minister Marek Sawicki pogratulował wszystkim nominowanym i uhonorowanym, życząc im kolejnych sukcesów. „Cieszę się bardzo, że jest taki konkurs, dzięki któremu możemy nie tylko podpatrywać, lecz także wprowadzać w życie to co najlepsze, to co najnowocześniejsze. Szczególnie cieszy to, że tak chętnie uczestniczą w nim zarówno rolnicy jak i samorządowcy” – mówił minister.

 

Nawiązując do zmian, przed którymi staje całe europejskie rolnictwo Marek Sawicki powiedział: „Polska w sposób szczególny stawia na rozwój, innowacyjność i nowoczesność. Dzisiaj toczy się spór co do kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Nasza wizja to propozycje na rzecz innowacyjności, na rzecz budowania silnego drugiego filaru WPR, filaru rozwojowego. Dającego szansę rolnictwu europejskiemu nie tylko na sprostanie konkurencji na światowym rynku, lecz także na sprostanie wymogom nadchodzących czasów i potrzeb demograficznych.”

 

Celem konkursu EUROZAGRODA jest upowszechnianie tzw. dobrych praktyk w budownictwie wiejskim, a efektem tworzenie mapy wzorcowych obiektów zagrodowych, które – rozsiane po całej Polsce – stanowią inspirację i wzorce do naśladowania dla rolników podejmujących inwestycje budowlane. Laureaci Konkursu zapewniali, że każdemu, kto ich odwiedzi, chętnie pokażą nagrodzone obiekty i podzielą się z nim swoimi doświadczeniami z okresu budowy i eksploatacji.

 

Wszystkie obiekty nagradzane w Konkursie są oznaczane tablicami informacyjnymi z logo EUROZAGRODY i napisem „Laureat Konkursu”.

 

II edycja Konkursu trwała przez cały 2010 rok. Kapituła nominowała do nagród 11 obiektów z całej Polski. Po zapoznaniu się ze szczegółową dokumentacją wszystkich nominowanych obiektów, wykonaną w terenie, Kapituła postanowiła przyznać właścicielom i projektantom nagrody po 10 000 zł w czterech kategoriach konkursowych:

 

• W kategorii „Budynki inwentarskie”

Obora dla 80 krów we wsi Osobne w gminie Śniadowo, w woj. podlaskim

Nagroda „Za zbudowanie nowoczesnej obory z użyciem materiałów miejscowych”

Właściciel: Tomasz Bruliński

Projektant: Jan Kurpiewski

 

• W kategorii „Budynki magazynowe i gospodarcze”

Przechowalnia warzyw we wsi Dobrzelin w gminie Żychlin, w woj. łódzkim

Nagroda „Za wybudowanie nowoczesnej przechowalni stanowiącej bazę dla funkcjonowania Grupy Producentów Owoców i Warzyw”

Właściciel: Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Aura” Sp. z o.o.

Projektant: Małgorzata Kujawa

 

• W kategorii „Budynki mieszkalne”

Budynek mieszkalny we wsi Szuć w gminie Jedwabno, w woj. warmińsko-mazurskim

Nagroda „Za przebudowę i unowocześnienie tradycyjnego mazurskiego domu z zachowaniem lokalnego stylu”

Właściciele: Mariola i Arkadiusz Gnozowie

Projekt: własny – Romana Gnoza

 

• W kategorii „Inne obiekty zagrodowe i obiekty ochrony środowiska”

Pawilon hali udojowej karuzelowej we wsi Krępa w gminie Domaniewice, w woj. łódzkim

Nagroda „Za wkomponowanie obiektu w układ przestrzenny zagrody”

Właściciel: Sylwester Imiołek

Projektant: Jan Kłos

 

Finałowa gala EUROZAGRODY była też okazją do zaprezentowania nowoczesnych rozwiązań technicznych związanych z budową i wyposażeniem biogazowni.

 

Źródło: http://www.minrol.gov.pl/

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!