Nie jesteśmy wrogami świata

– Nie jesteśmy wrogami świata, jak twierdzą niektórzy. Rolnicy są strażnikami przyrody – stanowczo stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas VI Forum Sektora Wołowiny.

Nie jesteśmy wrogami świata
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na rosnącą skalę ataków ze strony „ekologów” w stosunku do hodowli bydła. Podał przykład rolników z Holandii, którzy protestowali przeciwko oskarżaniu ich o trucie środowiska przez prowadzenie hodowli bydła mięsnego i krów mlecznych.
 
– Rolnicy czują się zastraszani, czują się atakowani. Nie czują się winni, bo nie są wrogami świata – podkreślił minister.
 
Zwrócił przy tym uwagę, że według nowych ideologów działalność rolnicza jest szkodliwa i to pod każdym względem.
 
To jest mitologizowanie przyrody. Tworzenie nowego boga z przyrody. Przyroda staje się bogiem – stwierdził minister.
 
Dodał, że m.in. przez takie podejście są bardzo duże kłopoty z wykonywaniem odstrzału dzików.

– Dziki są rzeczywistym problemem. O ile rolnicy coraz lepiej radzą sobie z bioasekuracją – w 2018 roku było o tej porze 110 ognisk to w tym samym czasie w bieżącym roku jest ich 48 – poinformował szef resortu rolnictwa.
 
Podkreślił przy tym, że poprzez szybki wzrost populacji tych zwierząt zwiększa się zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Wskazał też na zagrożenia wynikające z takich umów, jak np. umowa z krajami Mercosur.
 
– To wszystko wpływa na możliwości rozwoju hodowli bydła. Musimy być świadomi zagrożeń, ale nie ma naszej zgody na likwidację tej hodowli – podkreślił minister.
 
Szef resortu rolnictwa widzi szanse zrównoważonego rozwoju hodowli bydła mięsnego w Polsce.
 
– Mamy sprzyjające ku temu warunki: odpowiedni klimat, rolników chętnych do zajęcia się tą hodowlą, a także duże ilości użytków zielonych, które stanowią doskonałą paszę zieloną i przetworzoną, również dla owiec i kóz – dodał minister.
 
Minister Ardanowski podziękował przedstawicielom branży za aktywną, bardzo dobrą postawę wobec jednostkowego przypadku z jakim mieliśmy do czynienia w związku z nielegalnym ubojem.
 
– Wspólnie przeciwstawiliśmy się przeciw próbie niszczenia naszej hodowli i oczerniania nas na rynkach zagranicznych – stwierdził minister Ardanowski.
 
– Rolnictwo jest dla świata niezbędne – dodał minister.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!