Powstanie Rada ds. Hodowli Koni

Na zwołanej w dniu wczorajszym (5.04.2016 r.) konferencji prasowej minister Krzysztof Jurgiel poinformował, że zostaną przygotowane działania wspierające rozwój hodowli koni czystej krwi arabskiej i innych koni w Polsce. Sytuację w polskiej hodowli ma uzdrowić Program Rozwoju Hodowli Koni oraz Rada ds. Hodowli Koni.

Powstanie Rada ds. Hodowli Koni
- Niezwłocznie zostanie przygotowany Program Rozwoju Hodowli Koni w Polsce oraz powołana będzie Rada ds. Hodowli Koni, złożona z naukowców i ekspertów. W tej sprawie od ponad miesiąca prowadzone są rozmowy z potencjalnymi członkami Rady. Swoją chęć udziału wyrazili przedstawiciele nauki, w tym między innymi: prof. Krystyna Chmiel z Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej, prof. Zbigniew Jaworski i prof. Andrzej Raś z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, doc. dr Jerzy Fedorski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie - zapowiedział Krzysztof Jurgiel.

Powołanie Rady ds. Hodowli Koni oraz pierwsze posiedzenie planowane jest w przyszłym tygodniu. Zadaniem tego organu doradczego będzie ocena stanu hodowli koni w Polsce i współpraca w przygotowaniu wspomnianego Programu.


Minister Jurgiel poinformował także, że próbki pasz, którymi karmione były konie, zostały przebadane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Wyniki badań wskazują, iż w paszy dla koni w Janowie Podlaskim miały znajdować się antybiotyki mające śmiertelne oddziaływanie na zwierzęta.

Prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Marek Skomorowski oddał się do dyspozycji prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Niezwłocznie rozpisany zostanie konkurs na poszczególne stanowiska w zarządzie spółki.

Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że wszelkie podejmowane przez resort działania i wprowadzane zmiany wynikają z oceny stanu faktycznego i mają na celu zabezpieczenie mienia Skarbu Państwa.

 


Tagi:
źródło: