Dialog polsko-łotewski

W Polsce przebywa delegacja ministerstwa rolnictwa z Łotwy. Przewodniczy jej minister Janis Duklavs.

 

Wczoraj goście zwiedzali zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego i spółdzielnie. Dziś odbywają się rozmowy dwustronne. W ich przerwie ministrowie rolnictwa Polski i Łotwy spotkali się z dziennikarzami.

 

Minister Marek Sawicki poinformował, że dyskusja dotyczy trzech głównych zagadnień: przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, polskiej ustawy dotyczącej ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich oraz standardów produkcji żywności w małych zakładach i gospodarstwach. Strona łotewska jest zainteresowana naszymi rozwiązaniami prawnymi i ich praktycznymi aspektami.

 

Szef polskiego resortu rolnictwa odniósł się także do podpisanej wczoraj na Słowacji Deklaracji Współpracy.

 

„Po raz pierwszy od dwóch lat państwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgaria i Rumunia zajęły tak jednoznaczne i zdecydowane stanowisko w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013” – podkreślił minister. O przyjętym stanowisku poinformował także swojego dzisiejszego gościa.

 

Minister Janis Duklavs powiedział, że już przekazał ministrowi Markowi Sawickiemu swoje poparcie dla przyjętej Deklaracji. Wyraził również nadzieję, że pozostałe państwa nadbałtyckie także poprą ten dokument. Przypomniał, że łotewscy rolnicy otrzymują najmniejsze wsparcie w ramach dopłat bezpośrednich. Odnosząc się do Wspólnej Polityki Rolnej i jej przyszłości stwierdził, że: „liczę na to, iż moi pozostali koledzy nas wesprą, bo obecna sytuacja dalej trwać nie może”. Łotewski gość podkreślił również rolę polskiego ministra, którego uważa za zdecydowanego zwolennika i inicjatora nowoczesnej, kompleksowej reformy dotychczasowej Wspólnej Polityki Rolnej.

 

źródło: http://www.minrol.gov.pl

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!