Spotkania przy stole - łączy nas chleb

Dnia 19 października 2013 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie odbyło się niezwykłe wydarzenie. Bohaterami "spotkania przy stole - łączy nas chleb" były szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz najpiękniej wypieczone bochenki chleba z motywem PROW 2007-2013.

Spotkania przy stole - łączy nas chleb

Spotkanie było także okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół rolniczych skierowaną do młodzieży ponadgimnazjalnej, ale także do dorosłych, którzy chcą uzupełnić swoje wykształcenie, a tym samych pozyskać kwalifikacje rolnicze uprawniające do korzystania z wszelkich dostępnych form wsparcia udzielanego polskim rolnikom. Wydarzeniu towarzyszyły prelekcje. Ich tematy to:

  • Zrzeszanie się rolników w grupy producenckie, spółdzielnie i klastry,
  • Podsumowanie PROW 2007-2013,
  • Założenia WPR na lata 2014-2020.

Goście mieli okazję wziąć udział w warsztatach pieczenia chleba, gdzie poza pozyskaniem wiedzy teoretycznej można było samodzielnie wypiec chleb, a także zapoznać się z ofertą wielu przedsiębiorstw i instytucji z powiatu łowickiego.

Poza szkołami rolniczymi, których stoiska obfitowały w dekoracje i wyroby piekarnicze, zwiedzający mogli pozyskać informacje od przedstawicieli agencji rolniczych: ARiMR, ANR, ARR oraz KRUS, przedstawicieli spółdzielców, a także grup producentów rolnych.


W uroczystości uczestniczył podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk, który podkreślił, że „Spotkania przy stole – łączy nas chleb” to niezwykłe wydarzenie.

– Szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi poza kształceniem, na najwyższym poziomie, ogromną wagę przykładają także do wychowania młodzieży w poszanowaniu tradycji i dziedzictwa kulturowego. Dziś możecie Państwo podziwiać zarówno piękne stroje regionalne i kosztować również wypieków oraz regionalnych potraw – podkreślił wiceminister.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był Konkurs na Najpiękniejszy Bochen Chleba. W pracach Komisji brał także udział wiceminister Nalewajk. Komisja oceniała atrakcyjność dekoracji wypieczonych bochenków elementami o tematyce PROW 2007-2013, technikę wytwarzania chleba, a także sposób prezentacji.

Pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu, drugie ZSCKR w Suwałkach, a trzecie ZSCKR w Boninie. Pozostałe, uczestniczące w Konkursie, szkoły otrzymały dyplomy i nagrody pocieszenia.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!