Spotkanie z Ambasadorem Niemiec

Minister Marek Sawicki gościł 26 listopada br. ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w RP Rüdigera Freiherra von Fritscha.

 

Tematem spotkania były dwa zbliżające się wspólne przedsięwzięcia: zaplanowane na 6 grudnia br. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Berlinie oraz 76. Międzynarodowe Targi „Grüne Woche”, które będą się odbywać 21-30 stycznia 2011 r. W ramach tej edycji targów Polska będzie Krajem Partnerskim. Ambasador von Fritsch wyraził zadowolenie z faktu, że to właśnie Polska przyjęła ten tytuł i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by ranga Polski jako Kraju Partnerskiego została należycie podkreślona.

 

W trakcie spotkania dyskutowano także o reformie Wspólnej Polityki Rolnej. Minister Sawicki zaprezentował główne założenia polskiego stanowiska w tej sprawie, opowiadając się przy tym stanowczo za rzeczywistą i głęboką jej reformą, tak by z polityki o charakterze defensywnym przekształciła się ona w politykę faktycznie wspólną, a przy tym nowoczesną, dynamiczną i konkurencyjną wobec rynków trzecich.

 

Marek Sawicki podkreślił znaczenie współpracy polsko-niemieckiej w debacie nad przyszłym kształtem WPR. Obaj rozmówcy zgodzili się, że współpraca ta powinna zostać jeszcze bardziej zintensyfikowana. Minister Sawicki poprosił o przekazanie niemieckiej minister rolnictwa Ilse Aigner deklaracji strony polskiej o gotowości do kontynuacji współpracy, w celu zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec co do przyszłości WPR.

 

Ambasador von Fritsch wyraził uznanie dla przeobrażeń, jakie dokonały się w Polsce w dziedzinie rolnictwa na przestrzeni ostatnich lat. Polska jest dla Niemiec od lat jednym z głównych partnerów handlowych. Minister Marek Sawicki podziękował za otwartość w relacjach handlowych z Polską w odniesieniu do produktów rolno-spożywczych. Niemcy są jednym z naszych najważniejszych partnerów w handlu zagranicznym tymi produktami.

 

Źródło: http://www.minrol.gov.pl/Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!