Protest rolników. Spotkanie w MRiRW

Tadeusz Nalewajk przyjął wczoraj delegację rolników protestujących przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Protest rolników. Spotkanie w MRiRW
Protest zorganizowała Mazowiecka Rada Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność”. W demonstracji uczestniczyli również członkowie innych organizacji rolniczych, w tym Związku Zawodowego Rolnictwa „SAMOOBRONA” i Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
 
Delegacja gospodarzy złożyła na ręce ministra petycję dotyczą realizacji rolniczych postulatów w obrębie obrotu ziemią, płatności obszarowych, PROW 2014-2020, wstrzymania prywatyzacji Lasów Państwowych, a także podjęcia działań w zakresie ochrony polskiego sektora produkcji mięsa wieprzowego.
 
Wiceminister Tadeusz Nalewajk wyszedł do protestujących rolników i przekazał wiadomości o prowadzonych na forum unijnym negocjacjach w celu ograniczenia negatywnych skutków dla producentów trzody chlewnej wynikających z pojawienia się w Polsce u dzików afrykańskiego pomoru świń.
 
Podkreślił również, że już 10 i 12 lutego 2014 roku minister Kalemba wystąpił do Komisji Europejskiej o zajęcie się tym problemem podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. W dniu 17 lutego bieżącego roku, na wniosek Polski i Litwy, kwestia ta była omawiana, a uczestniczyli w posiedzeniu również unijni komisarze Dacian Ciolos i Tonio Borg.
 
Szef resortu rolnictwa zaproponował wtedy Komisji Europejskiej, aby na podstawie rozporządzenia 1308 z grudnia 2013 roku skorzystać z funduszy rezerwowych, aby zrekompensować producentom i przetwórcom trzody chlewnej utracone korzyści. Przypomniał też, te decyzje muszą zapaść na szczeblu Komisji.
 
Natomiast resorcie rolnictwa powołany został Zespół ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, który pracuje na bieżąco. Ponadto poinformował zebranych również, że trwają uzgodnienia międzyresortowe w sprawie przyjęcia szczegółowych rozwiązań dotyczących pomocy producentom i przetwórcom.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!