Wideokonferencja Ministra Rolnictwa z dziennikarzami

W drodze na szczyt ministrów rolnictwa krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej Minister Marek Sawicki przeprowadził wideokonferencję.

 

W ministerstwie dziennikarzy przyjął podsekretarz stanu Marian Zalewski, który także uczestniczył w wideokonferencji.

 

Rozmowa z dziennikarzami dotyczyła przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013 i polskiego stanowiska w tej sprawie.

 

„To najlepszy moment, aby zmienić WPR” – powiedział minister i dodał – „jeśli tego nie zrobimy unijne rolnictwo przestanie być konkurencyjne wobec rolnictwa amerykańskiego, australijskiego, czy rozwijającego się rolnictwa w Azji”.

 

„Nie stać nas na kosmetyczne zmiany. Nowa WPR musi być prostsza, przejrzysta i pozbawiona historycznych zaszłości” – podkreślił minister Marek Sawicki.

 

„Utrzymanie konserwatywnej polityki rolnej zatrzyma europejskie rolnictwo na poziomie z końcówki ubiegłego wieku, a to nie zapewni bezpieczeństwa żywnościowego w Europie w dłuższej perspektywie” – podkreślił polski minister rolnictwa.

 

Zwrócił także uwagę na fakt, że „obecnie mamy do czynienia z 27 politykami rolnymi, a nie jedną, wspólną”. Według ministra Marka Sawickiego musimy przestać myśleć w kategoriach narodowych, a zacząć patrzeć szerzej co będzie najlepsze dla europejskiego rolnictwa jako całości za 5, 10, czy 20 lat.

 

Minister podkreślił, że Polska opowiada się za utrzymaniem obydwu filarów Wspólnej Polityki Rolnej w proporcjach 50/50 i odejściem od historycznych zaszłości, które zakłócają oraz zniekształcają warunki konkurencji na jednolitym rynku.

 

„Nie może być tak, że rolnicy w ramach płatności otrzymują 70-80% swoich dochodów. To pozbawia ich motywacji do innowacyjności i rozwoju” – podkreślił minister Marek Sawicki, dodając, że „taki stan rzeczy zagraża rozwojowi rolnictwa europejskiego w przyszłości i skazuje go na porażkę w światowej konkurencji”.

 

Źródło: http://www.minrol.gov.pl

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!