Wizyta w Chorwacji

Podsekretarz stanu Marian Zalewski uczestniczył w polskiej delegacji pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w Chorwacji. Wziął udział w Polsko – Chorwackim Forum Gospodarczym, gdzie rozmawiał z ministrem gospodarki Duro Popijaczem, wicepremierem do spraw inwestycji Ivanem Domagojem Miloševićem oraz wicepremierem, ministrem rolnictwa, rybołówstwa i rozwoju Peterem Čobankowićem.

Wizyta w Chorwacji

Podczas spotkania w ministerstwie rolnictwa dyskutowano o dotychczasowej współpracy związanej z akcesją Chorwacji do Unii Europejskiej. Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Rynku Rolnego spotykali się w ostatnich dwóch latach ze stroną chorwacką udzielając wsparcia doradczego w zakresie dostosowań chorwackiego sektora rolnego do wymogów unijnych. Omówiono stan dzisiejszej współpracy, zaprezentowano polskie stanowisko wobec przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. W związku ze zbliżającą się polską prezydencją oraz spodziewaną za kilka miesięcy akcesją Chorwacji do UE ustalono intensyfikację wzajemnych kontaktów i współpracy.


Marian Zalewski podkreślił wagę obecnej debaty odnoszącej się do perspektywy finansowej 2014 – 2020, czyli okresu w którym to Chorwacja będzie pełnoprawnym członkiem EU. Minister rolnictwa Chorwacji zaprosił ministra Rolnictwa Marka Sawickiego do złożenia wizyty w Chorwacji. Analogiczne zaproszenie zostało złożone przez stronę polską.


W okresie styczeń-listopad 2010 r. polsko-chorwackie obroty handlowe osiągnęły wartość 319,1 mln euro. Eksport w tym czasie wyniósł 243,8 mln euro, natomiast import – 75,3 mln euro. Eksport produktów rolno-spożywczych osiągnął kwotę 62.2 mln euro zaś import 7.9 mln euro. W eksporcie do Chorwacji dominują pojazdy, jednostki pływające oraz urządzenia wspomagające, metale szlachetne, artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu elektromaszynowego, RTV, chemicznego oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Do Polski sprowadzamy m.in. wyroby przemysłu chemicznego, elektromaszynowego, z metali nieszlachetnych, gotowe artykuły spożywcze oraz produkty mineralne.


Źródło: http://www.minrol.gov.pl/

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!