Zielona energia dla modernizacji gospodarstw rolnych

Od 31 stycznia rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie modernizacji swych gospodarstw w ramach tzw. zielonej energii. Dzisiaj w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie na północnym Mazowszu informował o tym wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Zielona energia dla modernizacji gospodarstw rolnych
– Wygospodarowaliśmy znaczącą część środków finansowych i utworzyliśmy program wsparcia energii odnawialnej w ramach takiego działania jak modernizacja gospodarstw rolnych – powiedział wicepremier Kowalczyk i dodał, że  program jest bardzo atrakcyjny.
 
– Nie ma innego takiego programu jeśli chodzi o dotowanie energii odnawialnej z pokryciem 50 proc. inwestycji. Wniosek, który należy złożyć w ARiMR  jest prosty, na pewno prostszy niż zwykły wniosek na modernizację gospodarstw rolnych – podkreślił wicepremier.

Maksymalna wysokość dofinansowania, które obejmuje zakup instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kilowatów wraz z magazynami energii, systemami inteligentnego zarządzania nią i pompą ciepła, to 150 tys. zł. 

Dofinansowanie może pokryć 60 proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku młodych rolników i 50 proc. jeśli chodzi o pozostałych właścicieli gospodarstw.

Oprócz wicepremiera Henryka Kowalczyka zasady programu i wypełnienia wniosku wyjaśniali także obecni na spotkaniu: Joanna Gierulska, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz naczelnik Sławomir Wawrzyński z ARiMR.

Rolnicy obecni na spotkaniu w Golądkowie pytali m.in. o ostateczny termin realizacja inwestycji. Wicepremier Kowalczyk wyjaśnił, że jest to 30 czerwca 2025 r. Dodał, że nie ma możliwości jego wydłużenia. Rolnicy pytali o koszty utylizacji zużytej instalacji.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że obowiązek utylizacji będzie spoczywał na właścicielu, ale nie wykluczył możliwości wprowadzenia rządowych dopłat, tak jak było to w przypadku usuwania pokryć dachowych wykonanych z azbestu.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 1 marca osobiście w powiatowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, za pośrednictwem poczty lub w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą.
 


Tagi:
źródło: