Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w III kwartale 2019r.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w III kwartale 2019r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego dotyczących stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w III kwartale 2019r.

Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w III kwartale 2019r.
Rynek nawozów mineralnych
W województwie dolnośląskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono jako wystarczający.
 
W województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony, sól potasową, Wap-Mag CaMg 28-16 oraz polifoski 8:24:24 i 6:20:30 oceniono jako dobry. Jako średnie oceniono siarczan potasu, wapno magnezowo-tlenkowe i wapno tlenkowe. Jako słabe oceniono zaopatrzenie w polifoskę 4:12:32 i amofoskę. Jako bardzo słabe oceniono zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany.
 
W województwie lubelskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający.
 
W województwie lubuskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający. Nie występuje superfosfat pojedynczy granulowany.
 
W województwie łódzkim jako bardzo dobre określono zaopatrzenie we wszystkie analizowane nawozy azotowe obecne w 93-100% punktów sprzedaży. Dobre - w polifoskę 6:20:30 - w 82% punktów. Średnie zaopatrzenie jest w superfosfat wzbogacony w 43% punktów i polifoskę 8:24:24 - w 61% punktów oraz sól potasową w 71% punktów, a wapno magnezowe - w 54 % punktów. Jako zaopatrzenie dostateczne oceniono w superfosfat pojedynczy granulowany 29% i siarczan potasu 39%. Słabe było zaopatrzenie w nawozy wapniowe 21%, a bardzo słabe w polifoskę 4:12:32 i amofoskę w 7% punktów sprzedaży.
 
W województwie małopolskim dobre jest zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową i polifoskę 6:20:30 oraz polifoskę 8:24:24 i nawozy wapniowe (wapno w workach). Jako wystarczające określono zaopatrzenie w nawozy fosforowe. Jako słabe określono zaopatrzenie w amofoskę. Jako bardzo słabe zaopatrzenie określono w siarczan potasu. Brak jest notowań o obecności polifoski 4:12:32. Zamiast tych nawozów wieloskładnikowych są dostępne inne nawozy wieloskładnikowe np. Unifoska (4N:12P:12K:12Ca:12S) w cenie 109-130 zł i lubofoski (średnio - 120 zł). Wapno luzem ok. 150 zł. za dt. w zależności od ilości i odległości do gospodarstwa.
 
W województwie mazowieckim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe oraz sól potasową i polifoskę 6:20:30 określono jako wystarczające. Słabe jest zaopatrzenie w nawozy fosforowe i siarczanu potasu oraz nawozy wapniowo-magnezowe. Stan zaopatrzenia w nawozy wapniowe jest dobry. Amofoska jest dostępna w 66% punktów. Polifoska 4:12:32 występowała w niewielu punktach.
 
W województwie opolskim stan zaopatrzenia w saletrę amonową, mocznik, sól potasową, superfosfat pojedynczy granulowany, a także polifoskę 8:24:24 i polifoskę 6:20:30 jest wystarczający. Saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, siarczan potasu, wapno oraz nawozy wapniowo-magnezowe, polifoskę 6:20:30 oraz amofoska sprowadzane są na zamówienie.
 
W województwie podkarpackim zaopatrzenie w większość analizowanych nawozów jest dobre. Zaopatrzenie w wapno węglanowe określono jako wystarczające. Brak polifoski 4:12:32.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!