Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w styczniu 2017 r.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w styczniu 2017 r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego dotyczących stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w styczniu 2017 r.

Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w styczniu 2017 r.

Rynek nawozów mineralnych

 
W województwie dolnośląskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono jako wystarczający.
 
W województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową, polifoskę 6:20:30 oceniono jako dobry, siarczan potasu, Wap Mag, polifoskę 8:24:24 oraz 4:12:32 i amofoskę jako średni, superfosfat pojedynczy granulowany, wapno tlenkowe i wapno magnezowo-tlenkowe CaO min. 50% jako słaby.
 
W województwie lubelskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający.
 
W województwie lubuskim stan zaopatrzenia w analizowane nawozy jest wystarczający, ale nie występuje superfosfat pojedynczy granulowany.
 
W województwie łódzkim jako bardzo dobre określono jedynie zaopatrzenie w saletrę amonową oraz w saletrzak - w 97-99% punktów sprzedaży, a także polifoskę 6:20:30 – w 97% punktów. Dobre jest zaopatrzenie w mocznik – 93% punktów, sól potasową w 90% punktów i polifoskę 8:24:24 – 87% punktów. Jako zaopatrzenie dostateczne oceniono nawozy fosforowe 43-47% oraz nawozy wapniowo-magnezowe 43% punktów. Jako słabe określono zaopatrzenie w siarczan potasu – 33% i polifoskę 4:12:32 w 20% punktów. Jako bardzo słabe - wapniowe – są dostępne w 10% punktów sprzedaży i amofoska w 14% punktów sprzedaży.
 
W województwie małopolskim jako dobre określono zaopatrzenie w saletrę amonową i saletrzak, sól potasową oraz polifoskę 8:24:24, polifoskę 6:20:30. Poziom wystarczający cechuje zaopatrzenie w mocznik oraz superfosfat wzbogacony 40%. Słabe jest zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany. Brakuje siarczanu potasu oraz polifoski 4:12:32 oraz amofoski.
 
W województwie mazowieckim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe i wapniowe określono jako dobry, ale zainteresowanie kupnem nawozów wapniowych oraz wapniowo-magnezowych jest słabe. Słabe zaopatrzenie w nawozy fosforowe. Brak popytu na sól potasową, w 33 % punktów brak siarczanu potasu. W odniesieniu do nawozów wieloskładnikowych – stan zaopatrzenia uzupełniany według potrzeb, ale wysokie ceny nawozów powodują ograniczone zainteresowanie kupnem.
 
W województwie opolskim stan zaopatrzenia w saletrę amonową, mocznik, superfosfat pojedynczy granulowany, sól potasową, a także polifoskę 8:24:24 i polifoskę 6:20:30 jest wystarczający. Saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, nawozy wapniowe, polifoska 4:12:32 oraz amofoska sprowadzane są na zamówienie. Siarczan potasu był dostępny w jednym punkcie sprzedaży.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: