Wzrost cen nawozów mineralnych

Od września 2018 r. do kwietnia br. ceny nawozów mineralnych na krajowym rynku znajdowały się w wyraźnym trendzie zwyżkowym.

Wzrost cen nawozów mineralnych
Było to związane m.in. z podwyżkami cen nawozów w handlu globalnym, które były obserwowane do końca 2018 r., ale też z sezonowym zwiększonym zapotrzebowaniem na krajowym rynku w pierwszych miesiącach br. W maju br. pod wpływem malejącego popytu na nawozy, zwyżkowy trend cen został jednak zahamowany.
 
W następnych miesiącach br. tempo zmian cen nawozów również było nieznaczne. We wrześniu br. nawozy mineralne nawet potaniały o 0,2% w porównaniu z miesiącem poprzednim. Pomimo to, w związku z wcześniejszymi podwyżkami, ceny we wrześniu były średnio o 9,5% wyższe niż rok wcześniej. Najbardziej w relacji rocznej podrożał mocznik o 12,8% oraz saletrzak o 12,6%. W najmniejszym stopniu wzrosły ceny superfosfatu potrójnego oraz fosforanu amonu.
 
Szacuje się, że do końca br. ceny nawozów na krajowym rynku, pomimo stopniowo zwiększającego się zapotrzebowania, pozostaną stabilne lub względnie mogą nieznacznie wzrosnąć, jednak skala ewentualnych podwyżek będzie raczej niewielka. Istotny wpływ na kształtowanie cen na krajowym rynku mają bowiem ceny globalne, a te od początku br. znajdują się w trendzie spadkowym. Niemniej jednak na krajowym rynku pod koniec br. ceny detaliczne nawozów mineralnych prawdopodobnie nadal pozostaną na poziomie średnio o 7-8% większym niż rok wcześniej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!