Zużycie nawozów wapniowych

Zużycie nawozów wapniowych w sezonie 2018/2019 minimalnie wzrosło i wyniosło 821 tys. ton. Analogicznie jak w odniesieniu do nawozów NPK wykorzystanie nawozów wapniowych zwiększa się wraz ze wzrostem powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie.

Zużycie nawozów wapniowych
Największy, blisko 2,5-krotny wzrost - 133,4 kg CaO/ha UR w porównaniu do średniego zużycia - 55,9 kg CaO/ha zaobserwowano też w gospodarstwach wielkoobszarowych o obszarze powyżej 1000 ha użytków rolnych.
 
Stosowane dawki w nawożeniu wapniowym sporo odbiegają od faktycznych potrzeb. Średnio w kraju popyt na wapno wynosi ok. 2 t CaO/ha UR. Użycie takiej ilości CaO pozwoliłoby na doprowadzenie odczynu gleb w Polsce do poziomu odpowiadającego potrzebom produkcji roślinnej.
 
Wapnowanie gleby poprawia jej właściwości i przyczynia się do lepszego wykorzystania przez rośliny składników pokarmowych wprowadzanych w nawozach do gleby. Przyczynia się także do zwiększenia się zasobności gleby w dostępne dla roślin formy składników pokarmowych, a głównie obniżenia stężenie toksycznego dla roślin glinu wymiennego, który wpływa na spadek plonowania.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!