Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Hurt paliwowy powraca do tendencji wzrostowej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zmiany na światowych rynkach, a w konsekwencji zmiany w hurcie paliwowym polskich rafinerii...

Zmiany na światowych rynkach, a w konsekwencji zmiany w hurcie paliwowym polskich rafinerii dają asumpt do przewidywań na najbliższy tydzień dalszych wzrostów cen na polskich stacjach. Istotne będą zmiany, jakie PKN Orlen i Grupa LOTOS wprowadzą do swych cenników w sobotę 15 października br.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny paliw w hurcie

W gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS Pb95 drożeje 7 zł/m3 (Pb98 -3 zł/m3). ON notuje od wczoraj +21 zł/m3 (analogicznie bioester B100 i ON premium [ceny netto w temperaturze referencyjnej 15°C]). Olej napędowy do celów grzewczych drożeje od wczoraj 14 zł/m3 .

 
W rafinerii płockiej PKN Orlen Pb95 tanieje 11 zł/m(Pb98 -20 zł/m3), a olej napędowy drożeje 9 zł/m3 (analogicznie Arktyczny2 i bioester B100[ceny netto w temperaturze referencyjnej 15°C]). Olej napędowy do celów grzewczych od wczoraj +12 zł/m3.
 
Jak podaje Polska Izba Paliw Płynnych, ceny hurtowe polskich rafinerii są ściśle skorelowane z czynnikami makroekonomicznymi – głównie światowymi rynkami paliw gotowych (dla Europy referencyjne są tzw. notowaniach ARA, czyli dane z trzech największych portów przeładowujących paliwa importowane na nasz kontynent: Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia). Te zaś w ostatnim czasie podlegają bardzo silnym wahaniom. Wg agencji Bloomberg w okresie 07.09-14.10.2016 benzyna odnotowała wzrost ponad-10-proc. Olej napędowy w tym czasie drożał ponad 12%.
 
Mimo wciąż istotnej nadpodaży ropy naftowej i jej przetworów obserwacja zmian dziennych notowań paliw gotowych daje wrażenia podobne do jazdy na rollercoasterze. Ceny paliw coraz bardziej są oderwane od notowań ropy. Ta wprawdzie po dłuższym okresie stabilności przekroczyła 50 USD/b w wyniku porozumienia w łonie OPEC, jednak jak dowodzi historia, członkowie tej organizacji podchodzą do poziomów wydobycia „dość luźno”. Należy też przypomnieć, że nie należą do niej Rosja, USA czy Iran. Problem leży gdzie indziej.
 
Coraz bardziej widoczna jest negatywna strona spekulacji na rynku paliw gotowych. Zwykle giełdowi inwestorzy, drobni inwestorzy, zarabiając na prognozach zmian popytu i podaży, biorą na siebie ciężar, ryzyko rynku. Jednak od dłuższego czasu producenci ropy coraz mocniej inwestują we własne moce przetwórcze. Dzięki temu zarabiają na ropie w okresie koniunktury lub przetwarzają ją u siebie w czasie spadków. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc przypuszczać, że ich dyktat cenowy przesuwa się ostatnio coraz bardziej raczej w stronę przetworów rafineryjnych, niż surowca. Dlatego tak ważne jest więc dla Polski inwestowanie w krajowe źródła energii – także te alternatywne, i jej logistykę.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Sprzedawali wodę zamiast oleju napędowego
 • Sprzedawali wodę zamiast oleju napędowego

  Policjanci z Zamościa zatrzymali oszustów, którzy zamiast oleju napędowego sprzedawali wodę. Na chwile obecną zostało ustalonych 13 pokrzywdzonych, którzy przez działalność nieuczciwych...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl