Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Copa-Cogeca: Nowa polityka klimatyczna nałoży poważne obciążenia na gospodarzy w UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W opinii Copa-Cogeca nowe ramy polityki UE w zakresie klimatu i energii do roku 2030 nałożą...

W opinii Copa-Cogeca nowe ramy polityki UE w zakresie klimatu i energii do roku 2030 nałożą poważne obciążenia na europejskich rolników, co zagrozi konkurencyjności, zielonemu wzrostowi, zatrudnieniu i dostawom żywności w UE.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W piśmie do Rady UE, Copa-Cogeca podkreśliła, że należy ostrożnie podejść do opcji zwiększenia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 40%, gdyż może to nałożyć dodatkowe obciążenia na sektory nieobjęte ETS, w tym rolnictwo. Kwestia ta zostanie omówiona na szczycie głów państw i rządów dn. 21 marca.

Copa-Cogeca jest zdania, że sektor rolny i leśny UE w znacznym stopniu przyczyniły się do łagodzenia zmian klimatu poprzez wytwarzanie energii odnawialnej na potrzeby innych sektorów, co jednak nie jest wliczane do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnym. Sektory te są pionierami rozwoju odnawialnych źródeł energii, dzięki produkcji biomasy, biopaliw i biogazu oraz instalacji paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych. Pozwala to również na ograniczenie zależności UE od paliw kopalnych. Ponadto, unijny sektor rolny znacznie bardziej ograniczył emisje gazów cieplarnianych niż średnia redukcji osiągniętych w jakimkolwiek innym sektorze w latach 1990-2011. Niemniej jednak, sektor ten nie będzie mógł utrzymać takiego rytmu w nadchodzących latach, ze względu na wzrost zapotrzebowania na żywność. Dlatego też, należy upewnić się, że udział tych sektorów w redukcji emisji gazów cieplarnianych nie wpłynie na spadek ich konkurencyjności. Należy zapewnić elastyczność między decyzją dot. wspólnego wysiłku redukcyjnego i zasadami rozliczania emisji gazów cieplarnianych i ich usuwania wynikających z użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF). Ponadto, nie można automatycznie uwzględnić sektora LULUCF w zobowiązaniach UE dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2030.

Copa-Cogeca uważa, że te ramy polityczne nie są wystarczająco ambitne, jeśli chodzi o wyznaczanie celów w zakresie odnawialnych źródeł energii, takich jak biopaliwa. Zdefiniowanie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych nie wystarczy, aby zrealizować program UE dot. zmiany klimatu. Musi on być połączony z celami dla odnawialnych źródeł energii i osobnym pod-celem dla energii odnawialnych w transporcie. Jeśli zabraknie wiążących krajowych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii i pod-celu dla energii odnawialnych w transporcie oraz celu redukcji emisji CO2 w transporcie w pakiecie klimatyczno-energetycznym na rok 2030, to zamiast energii odnawialnej będzie się stosować paliwa kopalne, co sprawi, że trudniej będzie osiągnąć cele redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jest to sytuacja nie do przyjęcia.

Biorąc pod uwagę rozwój energii odnawialnych, energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych i pojazdów elektrycznych, unijny pod-cel dla transportu powinien zostać zwiększony do poziomu co najmniej 10%.  Należy utrzymać wsparcie dla biopaliw konwencjonalnych po 2020 r., aby umożliwić dalszy rozwój i produkcję biopaliw zaawansowanych.  Niezmiernie ważny jest osobny pod-cel w wysokości 2% dla tej kategorii.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl