| Autor: redakcja1

UE: Spadła produkcja pasz dla trzody chlewnej

Produkcja pasz w państwach członkowskich UE w 2014 r. wyniosła 153,4 mln ton i była o 0,5% mniejsza niż w 2013 r. - podaje FAMMU/FAPA.

UE: Spadła produkcja pasz dla trzody chlewnej

Produkcja pasz w UE

Poziomy wytwarzania pasz dla trzody chlewnej i bydła zmalały o 1,2%, tj. odpowiednio do 48,6 mln ton i 41,8 mln ton, więcej niż przed rokiem wyprodukowano z kolei pasz dla drobiu o 0,3% do 51,5 mln ton. Tym samym, segment karmy dla drobiu dominował w unijnej produkcji mieszanek paszowych. Najważniejszym czynnikiem, który miał wpływ na rynek pasz w UE było embargo na import wprowadzony przez Rosję w lutym i sierpniu 2014 roku.

 

Pośród czołowych unijnych producentów pasz, najlepsze wyniki zanotowała Polska, gdzie produkcja w sumie zwiększyła się o 7% do 9,2 mln ton, w tym dla drobiu o 9% do 5,8 mln ton. Niemcy zwiększyły poziom wytwarzania o 2,3% do 24 mln ton, umacniając się na pozycji lidera w unijnej produkcji pasz przed Francją i Hiszpanią. Te dwa kraje, jak i Wielka Brytania, Włochy oraz Holandia wyprodukowały mniej karmy dla zwierząt niż przed rokiem.

Wzrośnie produkcja pasz dla drobiu

Europejska Federacja Producentów Pasz (FEFAC) przewiduje, że w 2015 r. unijna produkcja pasz dla drobiu wzrośnie o 0,5%, a mieszanek dla trzody i bydła ponownie zmaleje o 1,5 %. Unijna produkcja pasz w sumie będzie zatem o 0,7% mniejsza niż w 2014 r. Na rynek pasz w UE w 2015 r. wpływ będą miały działania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oraz polityki handlowej, w tym wprowadzenie nowych praktyk w obrębie zazielenienia oraz zakończenie systemu kwotowania produkcji mleka.

Ceny pasz spadają

Ceny komponentów paszowych zmniejszały się w 2013 r. i 2014 r., tendencja ta utrzymała się także w pierwszej połowie 2015 r. ze względu na pozytywne prognozy tegorocznych zbiorów zbóż i roślin oleistych.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!