Drewniany materiał opakowaniowy z Polski nie spełnia rosyjskich wymagań fitosanitarnych

Dniu 22 maja br. Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej poinformowała o licznych przypadkach wwozu na ich terytorium z Polski drewnianego materiału opakowaniowego (DMO) i drewna mocującego, towarzyszącego eksportowanym towarowym, które nie spełniają rosyjskich wymagań fitosanitarnych.

Drewniany materiał opakowaniowy z Polski nie spełnia rosyjskich wymagań fitosanitarnych
Zgodnie z artykułem 9 ustawy „O kwarantannie roślin” z dnia 15.07.2000 r., Nr 99-FS oraz punktem 63 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej z dnia 29.12.2010 roku Nr 456 „Kwarantannowe fitosanitarne wymogi Federacji Rosyjskiej dotyczące procesu wwozu, przewozu, transportu, opakowania, przechowywania, wykorzystywania importowanych produktów podlegających kwarantannie”, DMO i drewno mocujące powinny spełniać wymagania Międzynarodowego Standardu o Środkach Fitosanitarnych ISPM FAO nr 15 „Przepisy dotyczące drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym” (piorin.gov.pl/index.php?pid=1388).

Jednocześnie nie spełnienie przedmiotowego wymagania będzie skutkowało odmową wydania przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa świadectwa fitosanitarnego dla przesyłki.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!