Szturm na sklepy przed podwyżką podatku VAT

W tym roku, w październiku sprzedaż detaliczna była wyższa o 9 procent niż w tym samym czasie roku poprzedniego.

Szturm na sklepy przed podwyżką podatku VAT

 

Taka sytuacja wiąże się ze zwiększonym zainteresowaniem klientów zakupami ze względu na wprowadzenie wyższej stawki podatku VAT. Według ekspertów taki zakupowy szał potrwa najwyżej do stycznia, może do lutego.

 

Poza tym na zwiększenie się sprzedaży ma także wpływ polepszenia się sytuacji na rynku pracy. Aktualnie pracuje zawodowo blisko 16,2 mln Polaków. Co więcej, otóż w tym kwartale trzecim kwartale wzrosła liczba osób pracujących powyżej 200 tysięcy i to właśnie oni przyczynili się do wzrostu sprzedaży.

 

Niemniej ciekawe jest to, co zostało zakupione przez Polaków. W związku z tym w październiku tego roku w porównaniu do roku ubiegłego zwiększyła się sprzedaż mebli i sprzętu RTV/AGD o blisko 26,1 procenta, a także obuwia oraz odzieży o 12,9 procenta. Z kolei popyt na samochody wzrósł o 16 procent.

 

Jednakże większe zapotrzebowanie na odzież jest zjawiskiem typowym o tej porze roku, a popyt na auta jest za sprawą decyzji rządu dotyczącej ograniczeń w odliczeniach podatku VAT do samochodów służbowych. W związku z tym zakupy pojazdów zostały przełożone jeszcze na ten rok ze względu na możliwość wykorzystania ulgi podatkowej.

 

Poza tym zaistniała sytuacja jest zaledwie jednorazowa, gdyż znaczny wzrost sprzedaży zaobserwowano tylko w przypadku pojazdów oraz sprzętu RTV/AGD. Minimalną zwyżkę podaży zauważono w przypadku napojów, a także żywności, bo o 2,8 procenta.

 

Niestety w tym samym czasie sprzedaż prasy zmalała o 18,7 procenta.

 

Jednakże przedsiębiorcy nie wierzą zanadto w utrzymanie się takiej tendencji przez dłuższy czas.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!