| Autor: deprezes

Pomoc dla poszkodowanych od 7 grudnia

Od 7.12 do 29.12 rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą ubiegać się w ARiMR o pomoc na przywrócenie działalności rolniczej.

Wnioski można składać w oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,w biurach powiatowych, a także można wysłać je pocztą.
 
- Aby ubiegać się tego rodzaju pomocy, należy spełnić szereg wymagań. Jednym z podstawowych kryteriów jest to, aby straty poniesione w gospodarstwie rolnym muszą być wyższe niż 30% średniorocznej produkcji w gospodarstwie. Jest ona liczona z ostatnich trzech lat przed wydarzeniem katastroficznym w gospodarstwie lub też z ostatnich 5 lat, przy czym w takim wypadku z okresu pięcioletniego nie liczymy największej i najniższej wielkości produkcji tylko liczymy te trzy lata z tego okresu 5 lat – wyjaśnia Krzysztof Adamkiewicz, Dyrektor ARiMR OT Poznań.
 
Niemniej jednak szacowaniem strat poniesionych w klęsce żywiołowej zajmują się komisje powołane przez wojewodę. Innym z wymagań jest to, że klęski muszą wynikać z tzw. wachlarza określonego przez rozporządzenie, tj. jak susza, gradobicie, lawina czy huragan.
 
- Wielkość pomocy oscyluje do 300 tys. zł, przy czym koszty kwalifikowane nie mogą być wyższe niż 80%. Tutaj też należy zaznaczyć, ze w ramach tej pomocy można ubiegać się, np. na odbudowę stada. Możemy również ubiegać się o pomoc na zakup maszyn rolniczych, na budowę czy też odnowienie budynków, które uległy zniszczeniu – mówi Krzysztof Adamkiewicz.
 
Poza tym, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z uwagi na poniesione straty w województwie wielkopolskim w wyniku sierpniowego huraganu zdecydowała, że w pierwszej kolejności zaliczki będą wypłacane w Wielkopolsce. Aktualnie, według danych na terenach dotkniętych klęską huraganu, zaliczki zostały wypłacone na poziomie 86%.


Tagi:
źródło: