| Autor: redakcja4

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.)

Rumianek jest rośliną z rodziny paprotkowatych, jedną z około 1000 roślin tego gatunku. Spotkać go można rosnącego w koloniach, często przypominając wyglądem trawnik. Rośnie również dziko na łąkach i przydrożach w strefie klimatu umiarkowanego.

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.)
Każdy z nas nie raz spotkał się z tą rośliną. Posiada paprotkowate liście, co dziwne, po przetarciu wydzielające zapach jabłek. Jej zastosowanie od lat uważane jest za lecznicze, jednakże stosowany jest także, jako przyprawa kuchenna. Zastosowanie rumianku jest szerokie. Przede wszystkim, jego napar z liści i kwiatów. Używany zewnętrznie działa tonizująco, od wewnątrz doskonale nadaje się, jako środek nasenny. Rumianek wspomaga pracę układu trawiennego. Działa kojąco przy bólach brzucha, wzdęciach czy też wrzodach. Jego pozytywne działanie zaobserwowano również, jako środek przeciwbakteryjny oraz przeciwzapalny. Często używany, jako składnik kosmetyków takich jak: toniki, kremy i odżywki.
 
Chcąc scharakteryzować tę roślinę, warto skupić się na kilku istotnych czynnikach wpływających na jej rozwój. Gleba pod uprawę tej rośliny powinna być umiarkowanie wilgotna. Ważne jest, aby nie dopuścić do jej wyschnięcia. Ten efekt można uzyskać poprzez częste skrapianie rośliny wodą. Wybierając miejsce, w którym będzie ona rosła, warto uwzględnić fakt, iż rumianek jest rośliną lubiącą światło. Dodatkowo, jeśli chcemy wyhodować ją w warunkach domowych, warto zadbać by miejsce, w jakim się ona znajduje było dość nasłonecznione, dodatkowo przy oknach, na które światło pada od strony południowej.
 
Jeśli chodzi o wspomaganie nawozami, powinno się to robić nie częściej niż raz na dwa tygodnie w okresie miesięcy letnich, tj. od wiosny aż do wczesnej jesieni. Najlepszymi nawozami są te na bazie składników mineralnych stosowane w postaci płynnej. Chcąc przesadzić rumianek ważne jest, aby robić to tylko wtedy, gdy jego korzenie nie mieszczą się w donicy. Podczas siewu warto przewidzieć, iż rozrost następuje bardzo szybko. Używać kompostu sporządzonego na bazie torfu.

Zaletą tej rośliny jest, iż na sąsiadujące rośliny może wpłynąć ona leczniczo, poprawiając ich rozwój. Sam rumianek jest rośliną odporną zarówno na zimowe mrozy jak i letnie upały. Tymi właściwościami zasłużył sobie niekiedy na miano chwasta, często trudnego do usunięcia.
 
Rumianek dobrze prezentuje się również, jako ozdoba, ponieważ jego kwiaty wyrastają na długich smukłych łodyżkach. Często używany jest w ogródkach ziołowych.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!