Rośliny ozdobne i inne

 • 2021-04-16

  Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus)

  Rozwar wielkokwiatowy jest rośliną wieloletnią z rodziny dzwonkowatych. W naturze występuje w Azji Wschodniej, od Chin poprzez Syberię, Daleki Wschód Rosji oraz Półwysep Koreański i Japonię.

 • 2021-04-01

  Pantofelnik (Kalceolaria mieszańcowa)

  Pantofelnik pochodzi z Ameryki Południowej, z And. Ma niepowtarzalną budowę kwiatu, przypominającą wyglądem domowe kapcie.

 • 2021-03-19

  Analiza zastosowania pasów kwietnych w rolnictwie

  Dr Matthias Albrecht z Agroscope wspólnie z grupą badaczy z 13 krajów opublikowali na łamach prestiżowego czasopisma naukowego Ecology Letters analizę wpływu pasów kwietnych i zadrzewień śródpolnych na ochronę roślin przed szkodnikami, zapylanie oraz plon roślin. W analizie autorzy wykorzystali dane z 35 innych badań, pochodzących z 529 lokalizacji w Ameryce Północnej, Europie...

 • 2021-03-05

  Wiosna zaczyna się bratkami, stokrotkami i prymulkami

  Wiosna to pora roku na którą czekamy z utęsknieniem. Wtedy wszystko budzi się do życia, a my jesteśmy spragnieni słońca, kolorów, roślin. Pierwszym zwiastunem tak długo oczekiwanej wiosny są kwiaty. W tym okresie pojawiają się bratki, prymulki, stokrotki.

 • 2021-01-14

  Pierwiosnek kubkowaty

  Zimą chętnie kupujemy do dekoracji wnętrz, mieszkań rośliny kwitnące. Jedną z takich perełek może być pierwiosnek kubkowaty zwany także pierwiosnkiem pokojowym lub prymulką pokojową. Roślina należy do rodziny pierwiosnkowatych, pochodzi z Chin i Tajlandii. W Polsce uprawiana jako roślina doniczkowa, pokojowa lub jednoroczna w gruncie.

 • 2020-12-14

  ARiMR płaci za chryzantemy

  Ruszyła wypłata rekompensat dla posiadaczy chryzantem, którzy z powodu pandemii koronawirusa i nakazu zamknięcia cmentarzy we Wszystkich Świętych nie mogli sprzedać kwiatów. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała im do tej pory łącznie prawie 8,5 mln zł. Pieniądze trafiły na kont bankowe ponad 700 wnioskodawców.

 • 2020-11-24

  Grudnik, Zygokaktus, Szlumbergera czy Kaktus Bożego Narodzenia

  Tyle nazw dla jednej rośliny. Grudnik to bardzo efektowna, kwitnąca roślina doniczkowa, która obok poinsecji gości w naszych domach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Należy ona do rodziny kaktusowatych. Obejmuje kilka gatunków występujących w naturze w Ameryce Południowej, w Brazylii. Porasta tam drzewa, skały w tropikalnych lasach. Zygokatus ma piękne kwiaty w trzech...

 • 2020-11-13

  Stawki pomocy za niesprzedane chryzantemy korzystne dla beneficjentów

  − Każdy kto zajmuje się tą branżą wie, że wycena w wysokości 20 zł za kwiaty doniczkowe i 3 zł za każdy kwiat cięty była wyceną dobrą – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podsumowując dziś akcję pomocy dla producentów i sprzedawców chryzantem.

 • 2020-11-04

  Fikus benjamina (Ficus benjamina)

  Roślina należy do rodziny morwowatych. W naturalnych warunkach jest okazałym drzewem, występuje w Azji, Australii i na Wyspach Salomona. W naszym klimacie za sprawą dekoracyjnych liści jest typową rośliną doniczkową. Roślina dość łatwa w uprawie, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki i dobrą pielęgnację. W domu roślina dorasta do 2 metrów wysokości.

 • 2020-11-04

  Pomoc dla posiadacza chryzantem przeznaczonych do sprzedaży

  Do dnia 06.11.2020 r. posiadacze chryzantem przeznaczonych do sprzedaży, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19, mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej.

 • 2020-10-30

  Chryzantemy na pierwszym planie

  Na Rynku Hurtowym w Broniszach duży wybór kwiatów ciętych i roślin doniczkowych. Wiadomo, że o tej porze roku największe zejście mają chryzantemy zarówno te cięte jak i te doniczkowe.

 • 2020-10-26

  Begonia zimowa (Begonia elatior)

  Begonia zimowa to mieszaniec otrzymany w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków B.socotrana X B.tuberhybrią. Jest uprawiana jako roślina ozdobna do dekoracji zewnętrznych i wewnętrznych. A to co nas zachwyca, budzi podziw to bajecznie kolorowe kwiaty w jasnych pastelowych barwach.

 • 2020-10-19

  Wrzos pospolity, wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris)

  Wrzos pospolity jako jedyny gatunek rodzaju Calluna występuje powszechnie niemal w całej Europie oraz Azji Mniejszej i Afryce. W naszym kraju jest to gatunek pospolity, występuje zarówno w lasach sosnowych jak i na torfowiskach. Rośnie na glebach kwaśnych, ubogich w składniki mineralne.