| Autor: redakcja6

Niższe spożycie soków w Polsce i Niemczech

Według najnowszych badań, w Niemczech i w Polsce spada spożycie soków i napojów owocowych. Nasi sąsiedzi pozostają jednak nadal największym ich konsumentem w Unii Europejskiej.

Niższe spożycie soków w Polsce i Niemczech
Z danych wynika, że w 2011 roku statystyczny Niemiec wypił 35 litrów soków i napojów owocowych, czyli o 1,3 litra mniej niż w roku poprzednim, w którym przeciętnie spożywano ich 36,3 litra. Dla porównania – w 2009 konsumpcja soków była jeszcze wyższa osiągając poziom 40,0 litrów, a w 2000 – 40,6 litra na osobę.
 
Niemcy zajmują czołowe miejsce w spożyciu nektarów owocowych, stanowiąc 26% całkowitego unijnego rynku soków, wynoszącego 2,7 mld litrów. Zaraz po nich znajdują się: Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy.
 
Z przeprowadzonych badań wynika, że nasi sąsiedzi najchętniej spożywają sok jabłkowy oraz pomarańczowy. W ubiegłym roku ich konsumpcja wyniosła 8,0 i 8,2 litra na osobę odpowiednio. Trzecie miejsce zajęły przetwory z owoców cytrusowych – 5,7 litra/os.
 
W Polsce natomiast spożycie soków i nektarów w poprzednim roku wyniosło 18 litrów na osobę. Według Krajowej Unii Producentów Soków, w porównaniu z 2010 rokiem konsumpcja tego typu napojów spadła o 10,8%.

Rynek owoców i nektarów w Polsce wyniósł w 2011 roku 723 mln litrów. W tym czasie Polacy najwięcej wypili:
  • soków pomarańczowych – 25%
  • soków warzywnych, w tym marchwiowych – 21%
  • soków jabłkowych – 14%
  • mieszanek owocowych – 12,3%
  • soków grejpfrutowych – 10,3%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!