Sad i owoce

 • 2021-01-19

  „Naturalna aspiryna”i zamiennik innych leków

  Śmiało można powiedzieć, że to superfood – ma kolor czarny i malinowy smak, a jego wartości prozdrowotne są trudne do przecenienia. Czarna malina Rubus occidentalis L. wraz z aronią i czarnym bzem, pretenduje do medalowego miejsca na podium. Głos naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. Mirosławy Krauze Baranowskiej, płynący z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, potwierdza...

 • 2020-11-19

  Kombajn do zbioru borówki

  Sezon zbioru owoców dawno już za nami, ale może warto przypomnieć sobie tegoroczne lato. Borówki należą do jednych z najsmaczniejszych owoców. W Polsce przybywa plantacji, gdzie borówka uprawiana jest na dużą skalę. Co raz częściej producenci stają przed problemem zapewnienia odpowiedniej ilości osób do zbioru. Co raz częściej pojawiają się zapytania o odpowiedni sprzęt...

 • 2020-11-17

  Dobre zbiory winogron

  Plony w 2020 r. są udane pod względem ilości i świetne pod względem jakości - w najważniejszych krajach produkujących wino zebrano ok. 160 mln hektolitrów. Przed koronawirusem byłaby to świetna wiadomość dla sektora, teraz jednak jest ona źródłem obaw w związku z sytuacją rynkową, handlem i rentownością winnic.

 • 2020-10-07

  Zbiory owoców z drzew i krzewów

  Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew i krzewów owocowych wyniosą w tym roku 4,2 mln ton, tj. o 6% więcej od produkcji z roku poprzedniego.

 • 2020-10-02

  Zbiór śliwek agregatem MAJA AUTOMATIC - z wizytą w sadzie

  Wrzesień to czas intensywnych zbiorów w sadzie i na plantacjach. Trwają zbiory śliwek, jabłek, malin jesiennych. Zapraszamy Was dzisiaj do sadu Pana Wojtka, który w tym roku zbierał śliwki agregatem MAJA AUTOMATIC model LK. Pan Wojciech w swoim gospodarstwie uprawia głównie śliwki, wiśnie i czarne porzeczki. Owoce w sadzie do tej pory były zbierane ręcznie. Przy zbiorze pracował...

 • 2020-10-01

  Obawy producentów warzyw i owoców

  Europejski sektor owoców i warzyw wyraża poważne obawy co do przyszłych łącznych skutków kryzysu spowodowanego COVID-19 oraz oświadczeń zawartych w strategii od pola do stołu. Sektor doświadcza coraz większych kosztów produkcji i strat, jeśli chodzi o niektóre produkty, takie jak pomidory, warzywa i owoce pestkowe. Eksperci z sektora mają wątpliwości czy sektor będzie miał...

 • 2020-08-27

  Brzoskwinia (Prunus persica)

  Brzoskwinia zwyczajna, brzoskwinia właściwa (Prunus persica (L.) Batsch) gatunek drzewa należący do rodziny różowatych.

 • 2020-08-24

  Piros - letnia odmiana jabłek

  Piros to jedna z najpopularniejszych letnich odmian jabłek rozpoczynająca sezon na te owoce.

 • 2020-08-24

  Wzrost plonowania owoców z drzew

  Tegoroczne zbiory owoców są aktualnie szacowane na 4,2 mln ton, a więc więcej o 6% od produkcji roku poprzedniego.

 • 2020-08-10

  Produkcja owoców z krzewów i plantacji jagodowych

  Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na 0,5 mln t, a więc więcej o 10% niż w roku minionym.

 • 2020-08-07

  Morela pospolita, morela zwyczajna (Prunus armeniaca L.)

  Morela należy do rodziny różowatych, pochodzi z Azji (Kirgistan, Chiny, Korea). Gatunek ten należy do roślin ciepłolubnych. Jej kwiaty są białe lub jasno różowe. Owoce moreli są kuliste z charakterystyczną podłużną bruzdą. Skórka owocu od żółtej do intensywnie pomarańczowej, w zależności od odmiany i strefy geograficznej. Miąższ jest soczysty, bardzo aromatyczny, słodki.

 • 2020-07-26

  Owoce i ich przetwory

  Pomimo niższych o 24% zbiorów, Polska była największym w UE producentem porzeczek z ilością 126 tys. ton i drugim w świecie po Rosji.

 • 2020-07-13

  Niższe zbiory owoców z drzew

  Zbiory owoców z drzew w sadach ocenione w 2019 r. wyniosły 3,5 mln t i były niższe o 23% od rekordowych zbiorów z roku poprzedniego.
Sadownictwo