Sad i owoce

 • 2021-10-06

  Jabłka – zdrowa przekąska i podstawa owocowych skrzynek dostarczanych do biur jako benefit pracowniczy

  Polska jest największym producentem jabłek w Europie i należy także w tej branży do ścisłej czołówki na świecie. Jabłko jako owoc ma wiele zalet. Regularne spożywanie jabłek wspomaga trawienie i łagodzi stany zapalne. Nic więc dziwnego, że polskie jabłko to podstawa owocowych skrzynek regularnie dostarczanych dla pracowników w biurach i zakładach pracy, a w czasie pandemii...

 • 2021-10-05

  Biedronka kupiła od rolników śliwkę węgierkę po ulewnych deszczach

  Ulewne deszcze na terenie całego kraju pod koniec sierpnia wpłynęły negatywnie na dojrzewające śliwki węgierki. Szczególnie mocno dotknięte zostały okolice Opola, Szydłowa i Grójca. To właśnie z tych miejsc sieć Biedronka kupiła około 200 ton delikatnie marszczącej się śliwki węgierki i zaoferuje ją klientom, przeciwdziałając marnowaniu żywności.

 • 2021-08-02

  Zbiory truskawek w Polsce

  Plantacje truskawek na terenie naszego kraju zajmują obszar około 50 tys. ha, a ich uprawa prowadzona jest głównie w mniejszych gospodarstwach rodzinnych gospodarujących na plantacjach o powierzchni od 1 do 10 ha.

 • 2021-08-01

  Produkcja truskawek w Polsce na tle rynku globalnego

  Truskawki są najpopularniejszymi owocami jagodowymi uprawianymi w Polsce.

 • 2021-07-28

  Szanse i zagrożenia sektora sadowniczego

  Mimo bycia światowym liderem w produkcji jabłek, polscy sadownicy i producenci powinni dążyć do rozwoju sektora. Znawcy rynku niezmiennie podkreślają, jak ważna jest stała współpraca całej branży, od sadowników, po eksporterów. Jakie są szanse i zagrożenia dla rynku sadowniczego w Polsce i na świecie? Przyjrzeli się temu eksperci Unii Owocowej.

 • 2021-07-22

  Produkcja malin w Polsce na tle rynku globalnego

  Polska jest piątym producentem malin na świecie, po Rosji, Meksyku, Serbii i Stanach Zjednoczonych. W 2019 r. udział Polski w globalnej produkcji malin wynosił 9%.

 • 2021-07-21

  Regionalne zróżnicowanie produkcji malin

  W Polsce najwięcej plantacji malin zlokalizowanych jest w województwie lubelskim.

 • 2021-03-01

  Komunikat dla eksporterów polskich jabłek do Indii

  Od 1 marca 2021 roku zacznie obowiązywać wymóg strony indyjskiej, który dotyczy posiadania zaświadczenia o braku GMO w wybranych produktach spożywczych importowanych do Indii.

 • 2021-02-24

  Jaki kombajn do zbioru owoców jagodowych wybrać?

  Zajmujesz się uprawą porzeczki lub aronii? Szukasz odpowiedniej maszyny do zbioru jagody kamczackiej czy malin jesiennych? A może masz inne uprawy np.: świdośliwę lub dziką różę? Jaką maszynę wybrać, z pośród dostępnych na rynku, która najlepiej sprawdzi się w Twoim gospodarstwie? Przyjrzyjmy się ofercie firmy WEREMCZUK, która produkcją maszyn do zbioru owoców zajmuje się...

 • 2021-01-19

  „Naturalna aspiryna”i zamiennik innych leków

  Śmiało można powiedzieć, że to superfood – ma kolor czarny i malinowy smak, a jego wartości prozdrowotne są trudne do przecenienia. Czarna malina Rubus occidentalis L. wraz z aronią i czarnym bzem, pretenduje do medalowego miejsca na podium. Głos naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. Mirosławy Krauze Baranowskiej, płynący z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, potwierdza...

 • 2020-11-19

  Kombajn do zbioru borówki

  Sezon zbioru owoców dawno już za nami, ale może warto przypomnieć sobie tegoroczne lato. Borówki należą do jednych z najsmaczniejszych owoców. W Polsce przybywa plantacji, gdzie borówka uprawiana jest na dużą skalę. Co raz częściej producenci stają przed problemem zapewnienia odpowiedniej ilości osób do zbioru. Co raz częściej pojawiają się zapytania o odpowiedni sprzęt...

 • 2020-11-17

  Dobre zbiory winogron

  Plony w 2020 r. są udane pod względem ilości i świetne pod względem jakości - w najważniejszych krajach produkujących wino zebrano ok. 160 mln hektolitrów. Przed koronawirusem byłaby to świetna wiadomość dla sektora, teraz jednak jest ona źródłem obaw w związku z sytuacją rynkową, handlem i rentownością winnic.

 • 2020-10-07

  Zbiory owoców z drzew i krzewów

  Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew i krzewów owocowych wyniosą w tym roku 4,2 mln ton, tj. o 6% więcej od produkcji z roku poprzedniego.
Sadownictwo