Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
MRiRW w sprawie obowiązku zawierania umów pisemnych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Resort rolnictwa podjął się zmiany ustawy o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i...

Resort rolnictwa podjął się zmiany ustawy o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz zmianie niektórych innych ustaw. Projekt tej ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 13 czerwca 2017 r. i obecnie znajduje się w pracach parlamentarnych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W projekcie ustawy zaproponowano m.in. wyłączenia przedmiotowe - przepisów ustawy nie stosuje się do dostaw bezpośrednich, rolniczego handlu detalicznego oraz sprzedaży bezpośredniej. Poszczególne obszary tych wyłączeń regulowane są odrębnymi przepisami rozporządzeń Ministra Zdrowia w odniesieniu do produktów pochodzenia roślinnego (dostawy bezpośrednie) oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odniesieniu produktów przetworzonych i nieprzetworzonych wprowadzanych do obrotu przez rolnika (rolniczy handel detaliczny) oraz produktów pochodzenia zwierzęcego (sprzedaż bezpośrednia). Zatem projektowane przepisy zwalniają z obowiązku posiadania pisemnych umów m.in.:
 
- sprzedaż bezpośrednią małych ilości własnych produktów rolnika (sprzedaż nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego przez rolnika, hodowcę),
 
-  dostawy małych ilości produktów pochodzenia roślinnego.
 
Chodzi tu o rodzaj transakcji dokonywanych przez producenta, dostaw małych ilości produktu (surowca - w przypadku zwierząt) do konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego.
 
Dostawcami bezpośrednimi są zatem producenci małych ilości żywności nieprzetworzonej pochodzenia roślinnego, sprzedawanej konsumentowi finalnemu (końcowemu), tj. osobom indywidualnym, np. na targowiskach, placach targowych, w bramach własnych gospodarstw rolnych, handlu obwoźnym, jak również lokalnym sklepom i zakładom gastronomicznym (restauracje, bary, stołówki szkolne i inne).
 
Mając powyższe na względzie, wyłączenie dostaw bezpośrednich w procedowanej zmianie ww. ustawy spowoduje, że sprzedaż przez rolników produktów rolnych m.in. na targowiskach, rolno spożywczych rynkach hurtowych nie będzie wymagała pisemnej umowy z nabywcą, pod warunkiem, że nabywca nie jest przetwórcą lub dystrybutorem, który dokonuje dalszej odsprzedaży nabytych produktów podmiotom innym niż konsumenci finalni (końcowi). W ten sposób nabywca mając wiedzę w jakim celu nabywa towary od rolnika (odsprzedaży kolejnemu przedsiębiorcy albo konsumentowi) będzie wiedział czy jest w tym konkretnym wypadku dystrybutorem czy nie, a zatem będzie wiedział czy musi mieć umowę z rolnikiem czy nie.
 
Jednakże mając świadomość, że doprecyzowanie pojęcia dystrybutora pozwoliłoby uniknąć pewnych barier w handlu, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło stosowne działania w tym zakresie.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl