| Autor: redakcja1

Rosyjskie embargo do końca 2017 r. Możliwe złagodzenie obostrzeń w stosunku do Turcji

Rosja potwierdziła przedłużenia do końca 2017 roku embarga na produkty rolno-spożywcze pochodzące z krajów zachodnich, w tym: UE, USA, Australii i Kanady. Możliwe jest jedynie złagodzenie obostrzeń w odniesieniu do Turcji – podaje FAMMU/FAPA.

Rosyjskie embargo do końca 2017 r. Możliwe złagodzenie obostrzeń w stosunku do Turcji

Rosyjskie embargo

Oficjalnie zakaz przywozu miał się zakończyć z dniem 31 sierpnia br. Nowy dekret przedłuża jego obowiązywanie. Niezmienna pozostała lista artykułów nim objętych, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian będącej w gestii rosyjskiego rządu.
 
Pierwsze embargo na zakup żywności z UE, USA, Kanady, Australii i Norwegii zostało wprowadzone w sierpniu 2014 roku w odpowiedzi na sankcje ekonomiczne zastosowane przez kraje zachodnie na Rosję po aneksji Krymu. Od tego czasu embargo to było dwukrotnie przedłużane.
 
W późniejszym czasie do listy krajów nim objętych dodano Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechtenstein. UE zapowiedziała przedłużenie sankcji obowiązujących względem Rosji na następne sześć miesięcy, a więc do 31 stycznia 2017 roku. Zostały one po raz pierwszy zastosowane w 2014 roku i odnosiły się do obszarów finansów, energetyki i obrony. Unia podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące warunków zniesienia obostrzeń, czyli pełnego wdrożenia porozumienia z Mińska w celu zakończenia konfliktu we wschodniej Ukrainie.
 
Pewne nadzieje na złagodzenie rosyjskich obostrzeń może mieć z kolei Turcja. Rosja zastosowała sankcje wobec tego kraju na jesieni 2015 roku po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu na terytorium przy granicy turecko-syryjskiej. W odwecie Rosja wprowadziła embargo na przywóz mięsa drobiowego i wybranych owoców i warzyw, co spowodowało straty dla tureckich dostawców.


Tagi:
źródło: