| Autor: redakcja1

Ceny cukru w Polsce

Na rynku krajowym w okresie od października 2019 r. do marca 2020 r., ceny producentów cukru paczkowanego nieprzerwanie się zwiększały.

Ceny cukru w Polsce
W kwietniu br. sytuacja cenowa była determinowana głównie ograniczeniami w handlu związanymi z rozwojem epidemii koronawirusa, co skutkowało umiarkowanym spadkiem cen. Cena producentów cukru paczkowanego w kwietniu 2020 r. ukształtowała się w granicy 2,03 zł/kg (z VAT), a więc niższym o 3% niż w poprzednim miesiącu. W porównaniu z cenami sprzed roku cukier w paczkach był o 11% droższy.
 
Jednocześnie zwiększone zapotrzebowanie na cukier ze strony przemysłu spożywczego w okresie poprzedzającym święta Wielkiej Nocy skutkował dalszą zwyżką cen cukru workowanego. W kwietniu 2020 r. cena zbytu producentów cukru workowanego wyniosła 1,94 zł/kg (z VAT), czyli to więcej o 1% niż w marcu br. oraz o 20% niż w tym samym czasie poprzedniego roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!