| Autor: redakcja1

Ceny cukru

Ceny cukru na krajowym rynku zaczęły wykazywać trend zniżkowy, o czym decyduje spadek cen na świecie oraz zapowiedź dużej produkcji w kampanii 2017/2018.

Ceny cukru
W lipcu br. ceny zbytu cukru w workach zmalały o 1,2% do 2,48 zł/kg. Ceny te były jednak o 6,4% wyższe niż przed rokiem. Ceny zbytu cukru paczkowanego obniżyły się w porównaniu do czerwca br. aż o 10,7% do 2,33 zł/kg i były o 6,9% niższe niż przed rokiem.
 
Ceny cukru workowanego są większe od cen cukru konfekcjonowanego, gdyż przemysł spożywczy zgłasza większy popyt niż gospodarstwa domowe, gdzie spożycie spada.
 
Jak podaje Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, cena detaliczna w lipcu br. wyniosła 3,13 zł/kg i była o 0,6% mniejsza niż przed miesiącem, ale nadal o 11,7% większa niż lipcu 2016 r. Dalszy spadek cen na krajowym rynku będzie miał negatywny wpływ na sytuację finansową przemysłu cukrowniczego i dochodowość uprawy buraków cukrowych, gdyż ceny skupu w umowach kontraktacyjnych są uzależnione od cen cukru.
 
Od lutego br. światowe ceny cukru wykazują tendencję spadkową i w maju br. były już niższe niż w maju 2016 r. Według danych USDA ERS globalne ceny cukru białego zmalały w lipcu br. do 390 USD/t, a ceny cukru surowego do 310 USD/t. Spadek cen cukru jest wynikiem dużej podaży przy niewielkich zmianach popytu.
 
Szacuje się, że zniżkowa tendencja cen utrwali się w kolejnych miesiącach br., ale jej dynamika będzie mniejsza. W takich uwarunkowaniach rynkowych krajowi eksporterzy będą otrzymywali niskie ceny, które negatywnie wpłyną na sytuację finansową przemysłu cukrowniczego.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!