| Autor: redakcja1

Niskie ceny cukru

Ceny cukru na krajowym rynku są na bardzo niskim poziomie, a decydują o tym niskie ceny cukru białego na świecie oraz szacowana spora podaż z kampanii 2018/2019.

Niskie ceny cukru
W lipcu 2018 r. cena zbytu cukru w workach zmalała o 0,6% do 1,64 zł/kg w porównaniu z czerwcem oraz była o 33,3% mniejsza niż przed rokiem.
 
Ceny zbytu cukru paczkowanego zwiększyły się w porównaniu z czerwcem br. o 8% do 1,48 zł/kg i były aż o 36,5% niższe niż przed rokiem. Ceny cukru workowanego są większe od cen cukru konfekcjonowanego, gdyż przemysł spożywczy zgłasza wyższe zapotrzebowanie niż gospodarstwa domowe.
 
Niskie ceny negatywnie wpływają na sytuację finansową przemysłu cukrowniczego, który w pierwszym kwartale br. osiągnął zysk netto 49,6 mln zł względem 276,2 mln zł w porównywalnym okresie 2017 r.
 
W lipcu średnia cena detaliczna wyniosła 1,97 zł/kg i była mniejsza o 3% niż przed miesiącem oraz o 37% niż w lipcu 2017 r. Niskie ceny są sprzyjające dla konsumentów, w tym dla przedsiębiorstw wtórnego przetwórstwa żywności, gdyż umożliwiają zmniejszenie kosztów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!