| Autor: mikolaj

Niskie ceny OMP w UE

Dnia 2 sierpnia 2015 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,73 EUR/kg i była o 3,3% niższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o 38,6% niższym niż w analogicznym czasie 2014 r.). Jest to najniższa średnia ważona cena OMP w UE od września 2009 r.

Niskie ceny OMP w UE

Ceny OMP

Jak poinformowała FAMMU/FAPA, w analizowanym okresie podobnie kształtowały się ceny OMP na rynku polskim, gdzie również spadły do poziomu 1,73 EUR/kg, czyli o ok. 37,3% niższego niż przed rokiem (-2,8% w skali miesięcznej). W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek z 11,49 PLN/kg do 7,14 PLN/kg.

Niższe niż w Polsce i średnio w UE ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unij-nego producenta, jakimi są Niemcy. W pierwszym tygodniu sierpnia 2015 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 1,69 EUR/kg (-4,8% w skali miesięcznej). W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano niższą cenę OMP, wynosiła ona 1,66 EUR/kg, co było o 2,4% niższą stawką niż przed miesiącem.

Obserwowane w ostatnich miesiącach zniżki cen OMP sugerują, że kryzys na rynku pogłębia się i nie widać oznak, by w najbliższym czasie sytuacja mogła ulec poprawie. Ponadto od początku kwietnia produkcja mleka w Unii Europejskiej przestała być limitowana przez kwoty mleczne co pozwala na większe wykorzystywanie mocy produkcyjnych i przetwarzanie większych ilości surowca.

Zniżki cen przetworów mlecznych w UE wciąż napędzane są także przez sprzyjającą produkcji mleka pogodę, a umocnieniu notowań nie pomaga ograniczony popyt z Chin (drugi co do wielkości zamówień światowy importer OMP, który przed rokiem zapewnił utrzymywanie się w długim okresie wysokich cen na ten przetwór mleczny, co zachęcało mleczarnie do zwiększania produkcji) i przedłużone rosyjskie embargo. Dnia 2 sierpnia 2015 roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio zaledwie o 1,59% powyżej progu interwencyjnego, osiągając przy tym pułap o 26,4% wyższy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii) do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!