| Autor: redakcja1

Importu cukru do Rosji spadł o połowę

Rosyjski urząd celny podał, że w okresie styczeń-sierpień 2016 roku import cukru surowego wyniósł 227 tys. ton i był o 52,5% mniejszy od dostaw w pierwszych ośmiu miesiącach 2015 roku. Wartość sprowadzonego cukru zmalała o 48,8% do 93 mln $. Średnia wartość celna cukru surowego była o 8% większa w ujęciu rocznym, wynosząc 410 USD/t.

Importu cukru do Rosji spadł o połowę
Tegoroczna produkcja cukru ma być większa, ale dla zaspokojenia wewnętrznego popytu potrzebny będzie import
Import cukru białego również spadł, ale mniej dynamicznie i obniżył się o 20,4% do 180 tys. ton, a jego wartość zmniejszyła się o 7,6% do 91 mln $. Średnia wartość celna cukru białego wzrosła o 16% do 535 USD/t. Według polskich danych, między styczniem a sierpniem 2016 roku wywóz cukru z Polski do Rosji wyniósł 12,1 tys. ton, tj. więcej o 6,4% o wartości 5,8 mln € - wyższej o 31,8%.
 
Cukier surowy był sprowadzany przede wszystkim z państw nienależących do Wspólnoty Państw Niepodległych, cukier biały zaś głównie z WNP. W omawianym okresie 49% zakupów cukru stanowił cukier surowy. Rok wcześniej jego udział był wyższy o 15 pp.
 
W sumie w okresie styczeń-sierpień 2016 roku Rosja zaimportowała 406,1 tys. ton cukru, co oznacza 42% spadek w relacji rocznej. Dane nie uwzględniają handlu z Białorusią i Kazachstanem, które są w unii celnej z Rosją.
 
Zdaniem FAPA/FAMMU, tegoroczna produkcja cukru ma być większa, ale dla zaspokojenia wewnętrznego popytu potrzebny będzie import. Rosja dąży jednak do samowystarczalności w sektorze cukru. Konflikt z Ukrainą, który skutkował silną deprecjacją rubla, mógł wesprzeć ten proces, bo zarówno konsumenci jak i przetwórcy musieli szukać krajowych odpowiedników importowanych towarów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!