| Autor: redakcja1

Mleko w proszku tańsze niż przed rokiem

W dniu 12 kwietnia 2015 roku przeciętna ważona cena OMP w UE wyniosła 1,98 EUR/kg i była o 6,59% mniejsza niż przed miesiącem pozostając przy tym na pułapie o 35,51% niższym niż w tym samym czasie 2014 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Mleko w proszku tańsze niż przed rokiem

Ceny odtłuszczonego mleka w proszku

W analizowanym czasie trochę niższe były ceny OMP na rynku polskim, gdzie osiągnęły 1,95 EUR/kg, a więc to mniej o 36,5% niż przed rokiem, o 3,94% w skali miesięcznej i o 1,4% od przeciętnej dla całej UE. W ujęciu PLN w obrębie roku odnotowano z kolei obniżkę rzędu 38,6% z 12,82 PLN/kg do 7,87 PLN/kg.

 

Większe niż w Polsce ceny OMP odnotowano również na rynku największego unijnego producenta, jakimi są Niemcy. W połowie kwietnia 2015 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one w granicy 2,03 EUR/kg, co oznacza zniżkę o 7,53% w skali miesięcznej.

 

W przypadku drugiego unijnego potentata, którym jest Holandia, zaobserwowano bardziej dynamiczny obniżka ceny OMP, wynosiła ona 1,88 EUR/kg, a zatem była o 11,7% mniejsza niż przed miesiącem. Notowane w kwietniu wzrosty cen OMP sugerują, że rynek stabilizuje się po spadku podaży w skali globalnej z powodu suszy, jaka dotknęła Oceanię na początku roku, której wynikiem była niższa produkcja w Nowej Zelandii i Australii.

 

Poza tym od początku kwietnia produkcja mleka w Unii Europejskiej przestała być limitowana przez kwoty mleczne, co pozwala na większe wykorzystywanie mocy produkcyjnych i przetwarzanie większych ilości surowca. Ponadto spadki cen przetworów mlecznych w UE napędzane są przez koniec zimy i nadchodzącą, sprzyjającą produkcji mleka pogodę.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!