| Autor: redakcja1

Bazylia (Ocimum basilicum)

Rodzaj roślin z rodziny jasnowatych. Liczy ponad 30 gatunków roślin rosnących w naturze w strefie tropikalnej i subtropikalnej Afryki i Azji. Typowym przedstawicielem tego gatunku jest tak zwana bazylia pospolita Ocimum basilicum.

Bazylia (Ocimum basilicum)
Bazylia to jedna z najpopularniejszych i najczęściej używanych roślin w kuchni śródziemnomorskiej. Coraz częściej gości także w naszych domach, na naszych tarasach, balkonach czy po prostu parapetach. Bazylię możemy spożywać w formie świeżej lub suszoną. Znanych i dostępnych jest wiele odmian bazylii różniących się pokrojem roślin, barwą liści i samym zastosowaniem w kuchni.
 
Bazylia oprócz walorów smakowych posiada także właściwości lecznicze. Napar z liści bazylii łagodzi kaszel, poprawia trawienie i wspomaga leczenie dróg moczowych. Bazylia tak jak inne zioła wpływa dobroczynnie na nasz układ trawienny. Świeża łagodzi wzdęcia, nerwobóle i łagodzi napięcia nerwowe.
 
W ofercie producentów występuje kilka ciekawych odmian bazylii m.in.: Bazylia czerwona Ocimum basilicum ’purpurascens’, Bazylia cytrynowa Ocimum basilicum ’citriodora’, Bazylia cynamonowa Ocimum Basilicum ’Cinamoni’, Bazylia grecka – drobnolistna Ocimum basilicum var. minimum czy Bazylia tajska Ocimum basilicum 'Horapha'.
 
Bazylia czerwona o ciemnoczerwonych lub fioletowych liściach zawiera dużo więcej olejków aromatycznych aniżeli jej kuzynka bazylia pospolita. Jest zdecydowanie ostrzejsza w smaku, idealna do przyrządzenia pesto.
 
Natomiast bazylia cytrynowa ma wąskie zielone listki, które posiadają dość intensywny cytrusowy aromat. Bardzo dobrze komponuje się z rybami i owocami morza. Zupełnie inną rośliną jest bazylia cynamonowa, która ma wąskie, sztywne, matowe liście lekko pomarszczone. W ich aromacie wyraźnie wyczuwamy nutę cynamonu.
 
Bazylia grecka to roślina o bardzo drobnych listkach osadzonych na długich łodyżkach. Jest mniej kapryśna w uprawie aniżeli jej kuzynki. Nie trzeba jej siekać, wystarczy dodać do potraw same listki.

Bazylia tajska królowa kuchni azjatyckiej ze zdecydowanym anyżkowym aromatem. Używana do zup, mięs, ale także wykorzystywana do deserów słodkich i wytrawnych opartych na bazie owoców. Świetnie smakuje z truskawkami, ananasami czy liczi.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!